От октомври до април е най-активното разпространение на респираторно-синцитиалния вирусПри

...
От октомври до април е най-активното разпространение на респираторно-синцитиалния вирусПри
Коментари Харесай

Доц. д-р Ралица Георгиева: Не давайте на близките да целуват бебето

От октомври до април е най-активното разпространяване на респираторно-синцитиалния вирус
При недоносените деца дихателните инфекции протичат по-тежко

Респираторно-синцитиалният вирус (РСВ) е вторият най-чест извършител на дихателни инфекции при бебетата и дребните деца след грипния вирус. Той е причина за близо 45% от хоспитализациите заради инфекции на долните дихателни пътища при деца под 2-годишна възраст в Европа.

Това сподели ръководителят на Клиниката по неонатология в Специализираната болница за интензивно лекуване по детски заболявания “Проф. Иван Митев” доцент доктор Ралица Георгиева във връзка Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва през ноември. Всяка година в България прибързано се раждат към 6000 бебета, което се равнява на 10% от всички новородени, съгласно данни на фондация “Нашите недоносени деца”.

РСВ е вирус, който провокира остри дихателни инфекции, съпровождани от висока температура, хрема, кашлица или кихане. Характерно за него е сезонното му разпространяване. В България той е най-активен от октомври до април.

В началото болестта може да наподобява на елементарна простуда. При всички деца под 1 година и изключително при недоносените и децата със здравни проблеми (сърдечни, белодробни, метаболитни) вирусът може да докара до сериозна белодробна зараза като бронхиолит и пневмония, съпроводена с тежка кашлица, хрипове, учестено или затруднено дишане. Тези положения могат да наложат болнично лекуване, а от време на време са животозастрашаващи.

“Недоносените деца са рискова група за по-тежко протичане на инфекцията, породена от РСВ. При бебетата, родени преди 36-а гестационна седмица, има 3 пъти по-висок риск да бъдат приети в болница за РСВ, в сравнение с при родените на термин деца. При недоносените бебета, родени преди 32-ра седмица, този риск е близо 7 пъти по-висок”, споделя доцент Георгиева.

Причината за това е, че недоносените имат недоразвити бели дробове. Те не получават и цялостния набор от антителата на майката, които минават през плацентата, защото най-интензивен е техният транспорт в последните три месеца на бременността. Това основава сериозна заплаха за по-тежко протичане на РСВ зараза през първите месеци от живота при недоносените. Преждевременно родените кърмачета, преболедували от зараза с РСВ, имат по-висок риск от положения с бронхиален конвулсия и “свиркане” през първите 5 години от живота им.

Начините за предаване на инфекцията най-често са при досег със инфектирани повърхности или по въздушно-капков път. Вирусът може да се съобщи и при допиране, от целувка и всевъзможен непосредствен контакт с хора, които имат РСВ. Затова от огромно значение са защитните ограничения като измиването ръцете със сапун и вода и потреблението на препарат за разчистване на ръце на спиртна основа, преди да се допре бебето. Важно е постоянно да се мият детските играчки. Да се заобикаля визитата с бебета тук-там с доста хора, както и тютюнопушенето в дома на новородени и дребни деца, поучава доцент Георгиева.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР