От днес влизат в сила променените визови правила на Европейския

...
От днес влизат в сила променените визови правила на Европейския
Коментари Харесай

Новите визови правила на Европейския съюз влизат в сила днес

От през днешния ден влизат в действие променените визови правила на Европейския съюз, оповестява Българска телеграфна агенция. Правилата улесняват кандидатстването за приемане на виза за Европейски Съюз, както и туризма, търговията и бизнеса. Предоставят и повече запаси за попречване на рисковете от противозаконна миграция и опасност за вътрешната сигурност.

Новите правила се ползват за пасажери от всички 105 страни, които имат потребност от визи, с цел да пътуват до Европейски Съюз. Нищо не се трансформира за страните, които пътуват безвизово до Европейски Съюз. Промените няма да обиден и Англия, която към този момент не е част от Европейски Съюз. През 2019 година те бяха изменени, с цел да дават на английските жители безвизово пътешестване до Европейски Съюз след Брекзит.

Промените засягат краткосрочните визи за 22 страни от Европейски Съюз, влизащи в Шенген, както и от асоциирани страни, като Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Единна краткосрочнна виза, издадена от една от тези страни, разрешава пътешестване из всички останали за 90 дни в който и да 180-дневен интервал.

Промените във визовите правила бяха утвърдени от Европейския парламент и Европейския съвет предишния юни. От 2009 година броят на молбите за виза за Европейски Съюз се усили с 57% от 10.2 милиона на над 16 милиона през 2018 година В същото време процедурите за кандидатстване си останаха непроменени от 2010 година и за Европейски Съюз бе належащо те да бъдат направени по-малко тромави, като се резервира същото равнище на сигурност и надзор.

Сега цената на издаване на визи се усилва от 60 на 80 евро. За деца под 6 години е гратис, а за малолетни сред 6 и 12 години ще бъде на половина от таксата за възрастни, т.е. 40 евро. В допълнение в този момент става допустимо страна членка на Европейски Съюз да отстрани визовите разноски за малолетни сред 6 и 18 години.

Ще има опростяване на процедурата за кандидатстване за визи. Молбите ще могат да се подават до 6 месеца преди плануваното пътешестване, вместо досегашните 3 месеца. Ще е по-лесно приемането на визи за неведнъж влизане в Европейски Съюз с по-дълга годност, от 1 до 5 години, което ще спести на постоянно пътуващите време и пари. По отношение на тези визи за неведнъж влизане в Европейски Съюз честите пасажери с позитивна визова предистория ще получават визи за неведнъж влизане с последователно увеличение на интервала на годност от 1 година до оптимално 5 години. В множеството случаи молбите за визи ще могат да се подават непосредствено от пътуващите в страната на престояване и ще могат да се попълнят и подписват електронно. Досега се одобряваха единствено хартиени молби.

По отношение на незаконната миграция новите правила вкарват нов механизъм, свързващ визовата политика и съдействието по реадмисия на противозаконни мигранти. Европейската комисия ще прави постоянна оценка за това по какъв начин страните отвън Европейски Съюз сътрудничат по въпросите на реадмисията. Ще се взимат под внимание няколко знака, измежду които брой на решенията за връщане, издадени на жители на дадена страна нечленка на ЕС; брой на действителните връщания на хора като % от броя на издадените решения за връщане; броя на настояванията за реадмисия, признати от страната нечленка на Европейски Съюз като % от броя на отправените ѝ претенции за реадмисия; равнището на практическо съдействие в другите стадии на процедурата по връщане, включително и подпомагане за идентифициране на хората, които са нелегално в Европейски Съюз и навременно издаване на документи за пътуването назад на тези хора.

Ако трета страна сътрудничи задоволително по въпросите за реадмисията, Европейска комисия може да предложи по-великодушно използване на някои разпореждания на визовите правила, да вземем за пример по-ниски визови разноски, по-бързо култивиране на молбите за визи и издаване на визи за неведнъж влизане с по-дълга годност. Тези облекчения би трябвало да бъдат съгласувани със страните членки.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР