От 193 792 работници и специалисти с умения и знания

...
От 193 792 работници и специалисти с умения и знания
Коментари Харесай

БГ бизнесът търси да назначи още 194 000 служители догодина |

От 193 792 служащи и експерти с умения и познания в разнообразни професионални посоки ще има потребност българският бизнес през идващите 12 месеца. Това демонстрират резултатите от завършилото второ (есенно) за 2021 година национално представително анкетно изследване измежду дейните работодатели в България за потребностите им от работна мощ в кратковременен проект. Изследването се организира взаимно от Агенцията по заетостта и Комисиите по претовареност към Областните препоръки за развиване в 28-те области в страната.

Анкетното изследване има за цел да събере и проучва настояща информация по отношение на специалностите, компетенциите, знанията и уменията на търсените от работодателите фрагменти. Събираната информация се отнася за търсенето на работна мощ както през идните 12 месеца, по този начин и за идващите 3-5 години. От 2020 година в анкетната карта са включени и въпроси, касаещи въздействието на COVID-19 върху търсения личен състав.

В есенното изследване се включиха 4 325 работодатели при близо 395 хиляди дейни предприятия по данни на НСИ*. По икономическа активност най-вече са участвалите работодатели от бранш „ Търговия, превоз, хотелиерство и ресторантьорство ” – 37,0%, следвани от секторите „ Индустрия ” и „ Държавно ръководство, обучение, филантропично опазване на здравето ” – с по 14,6%. Най-голям е делът на компаниите в огромните индустриални центрове – София-град, Пловдив, Варна, Бургас, а минимален – в областите Видин, Силистра, Търговище и Разград.

Според резултатите от изследването 46 924 работодатели имат желание да наемат нов личен състав през идващите 12 месеца. В съпоставяне с допитването от година по-рано – през септември 2020 година, техният брой се е свил с 14,5%.

През идващите 12 месеца работодателите ще имат потребност от 108 487 експерти с подготовка, като най-търсени ще са шивачите, машинните оператори, строителите, служащите в хранително-вкусовата индустрия, операторите в производството на облекло, заварчиците, служащите в озеленяването, оперативните счетоводители. От други 43 710 експерти с дееспособност или висше обучение ще се нуждае българският бизнес, като най-търсените специалности ще са: медицински сестри, водачи, учители, лекари, строителни инженери, ИКТ експерти. В съпоставяне с година по-рано броят на търсените висшисти се е свил с 2,4%. Не се регистрира смяна в най-търсените експерти с дееспособност или висше обучение. 41 595 пък са служащите без компетентност, които ще са нужни в другите браншове на стопанската система през идващите 12 месеца, като се регистрира повишаване на търсенето на годишна база с 8,1%.

72,2% или 33 879 работодатели декларират, че срещат компликации при намиране на подобаващ личен състав. За съпоставяне, техният дял е с 5.4 пункта повече от този на деклариралите, че срещат компликации преди година. Най-сериозни усложнения работодателите имат при намиране на продавач-консултанти, машинни оператори, шивачи, оперативни счетоводители, строители, до момента в който преди година, тези специалности са били: готвачи, още веднъж продавач-консултанти, електротехници, заварчици, търговски представители и строители.

Основната форма на претовареност през идната една година ще е на непрекъснат контракт и цялостен работен ден, което декларират 78,8% от работодателите. Дистанционна работа и работа от у дома биха предложили по-малко от 700 работодатели.

Нова Covid-19 вълна ще повлияе негативно на решението да търсят нов личен състав на 52,3% от работодателите, които са възнамерявали да наемат подобен. 47,7% са тези, които декларират, че няма да редуцират планувания брой на търсения нов личен състав при поява на нова Covid-19 вълна. В случай на такава работодателите ще се откажат да разкрият 70 686 нови работни места, като близо 70% от тях ще са за неквалифицирани служащи, а 30% ще са за експерти и управителни длъжности. С други думи, нова Covid-19 вълна ще редуцира плануваното откриване на нови работни места с 36,5%, като най-засегнати ще са бранш „ Създаване и разпространяване на информация и креативен артикули ” – с 52,8% редукция на новите работни места и бранш „ Строителство ” – с 49,2% по-малко нови работни места.

През идващите 3-5 години най-търсени ще бъдат експертите с висше обучение от областите Икономика, Администрация и ръководство и Информатика и компютърни науки, до момента в който търсенето на експерти със приблизително обучение най-често ще е по специалностите Търговия на едро и дребно, Строителство и Производствени технологии – текстил, облекло, обувки и кожи.

Най-важната подготвеност, която работодателите чакат от търсения личен състав, е другарство на роден език, следвана от разпоредителност и предприемачество и цифрова подготвеност.
В 11 от 28 области декларираните потребности от работна мощ са по-малко от записаните безработни, до момента в който в останалите 17 нуждата от експерти и служащи надвишава броя на записаните в бюрата по труда търсещи работа. В област Бургас потребностите от работна мощ надвишават 2.7 пъти броя на записаните безработни, в София-столица потребностите са 2.3 пъти повече. В област Шумен потребностите от работна мощ са едвам на 35% от наличните регистрирани безработни, в Ловеч потребностите са на 44% от свободната работна мощ.

В съпоставяне с резултатите от проучването преди година, общата нужда от работна мощ се резервира съвсем непроменена, като в половината области се регистрира растеж на потребностите от работна мощ по отношение на миналата година. Най-съществено нарастват потребностите от служащи и експерти в област Кюстендил – 8 пъти. Следват областите Видин – близо 6 пъти, Ямбол – 4 пъти, Добрич – 2 пъти. На другия полюс са областите Стара Загора и Перник, където потребностите се свиват съвсем двойно по отношение на 2020 г.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР