От 15 ноември влиза в сила задължителното шофиране със зимни

...
От 15 ноември влиза в сила задължителното шофиране със зимни
Коментари Харесай

Шофирането със зимни гуми вече е задължително

От 15 ноември влиза в действие наложителното шофиране със зимни гуми , оповестиха от Министерство на вътрешните работи. Изискването е записано в Закона за придвижване по пътищата.

От националната полиция още веднъж напомня седемте значими правила, които всеки от участниците в придвижването би трябвало да съблюдава .

Движи се с механически изправно транспортно средство, е първото предписание . От полицията напомнят, че последствията от неспазване на това условие са краткотрайно прекъсване от придвижване на ППС до премахване на неизправността (чл. 171, т. 2, б. " а " ) .

Велосипедът би трябвало да е с изправни: спирачки; звънец (чл. 79, т. 1 и 2). Глобата за несъблюдение е сред 20 и 150 лева .

Поддържай чистачките изправни . Според Закона, в случай че стъклочистачките не работят по време на дъжд или снеговалеж, нямаш право да се движиш с този автомобил. Глобата е 150 лева

Използвай подобаващи гуми. Използвай гуми за зимни условия или гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм през интервала от 15 ноември до 1 март . Шофьорът няма право да се движи с гума, която има разкъсвания. Глобата е 50 лева

Забранено е придвижването по пътищата с гуми с шипове . Вериги за сняг се употребяват единствено когато пътните условия изискват това. Глобата е до 20 лева

Движи се с чисти и изправни светлини и светлоотразители . Ако светлинните устройства или светлоотразители липсват или са неизправни, нямаш право да се движиш с това ППС през нощта. Глобата е от 20 до 150 лева

Поддържай устройствата за осветление и светлинна сигнализация при маневри чисти, забележими , контролирани и в редовност. Глобата е до 20 лева

При придвижване с каруца с животинска двигателна сила би трябвало да имаш два бели или жълти светлоотразителя откъм гърба . През нощта и при понижена видимост - тяло, светещо в бяло или в жълто, откъм гърба вляво .

При придвижване с велосипед би трябвало да имаш устройство за лъчение на бяла или жълта добре различима светлина начело (фар) и червен светлоотразител откъм гърба. Задължително е велосипедистът да има бели или жълти светлоотразители или светлоотразяващи детайли в профил на колелата. Глобата за несъблюдение на тези условия е 50 лева .

Оборудвай моторното транспортно средство. Задължително е в 3- и 4-колесно МПС да имаш предпазен триъгълник , аптечка, пожарогасител и светлоотразителна жилетка. Глобата е до 20 лева

За зимата е целесъобразно в автомобила да има а нтифриз, резервоарче, заредено с незамръзваща течност за разчистване на стъкла, вериги за сняг, задоволително гориво, зарядно за батерия, въже за изтегляне, одеало и други

Използвай светлоотразителна жилетка . Когато си отвън транспортното средство, спряно в обсега на пътното платно поради щета или техническа нередовност, постави си светлоотразителната жилетка. Глобата за несъблюдение е до 20 лева

При придвижване с велосипед си постави светлоотразителната жилетка :

∙ в тъмната част на денонощието;

∙ при понижена видимост и

∙ отвън обитаеми места. Глобата е 10 лв..

Бъди забележим през зимата и в тъмното

∙ Като пешеходец обличай светли връхни облекла или използвай светлоотразителни детайли.

∙ Като пешеходец се оглеждай и ослушвай постоянно изключително в случай че си с шапка или качулка.

∙ Като пешеходец се движѝ по тротоара или банкета .

∙ Като пешеходец, когато няма тротоар или прием, се движѝ по платното за придвижване, противоположно на придвижването на пътните транспортни средства, по опция най-близо до лявата му граница. Глобата е 20 лв..

От КАТ напомнят, че проведена група деца на възраст до 10 години може да се движи единствено по тротоара или банкета . Първото и последното дете носят светлоотразителна жилетка. Колоната наложително се води минимум от двама пълнолетни. При секване на платното за придвижване лидерът на групата е задължен навреме да подаде сигнал с палка " Стоп! Деца " , с червен байрак или с ръка, с цел да спре придвижването на колите. Глобата е до 30 лева за лидера на проведената група пешеходци.

От Европейски потребителски център България напомнят, че условието за шофиране със зимни гуми с изключение на у нас има и в още няколко страни от Европейски Съюз - Естония, Финландия, Литва, Латвия, Словения, Швеция и Хърватия. Важно е да се знае, че нормално тази отговорност важи освен за локалните водачи, само че и за тези, които ръководят задгранични коли . Промени има и в Германия, където от идната година зимните гуми, създадени след 31 декември 2017 година би трябвало да имат специфичен знак (планина със снежинка).

Гуми, създадени преди края на тази година, маркирани с " M & S ", могат да се употребяват като зимни до 30 септември 2024 г . След това би трябвало да се поставят единствено зимни гуми, които са с алпийския знак.

Сред страните, в които потреблението на зимни гуми е написано в закон са Естония, Финландия, Латви я. В Естония зимните гуми там са наложителни сред 1 декември и 1 март. В взаимозависимост от естествените и пътни условия те могат да се употребяват и за по-дълъг период - сред 15 октомври и 31 март.

Във Финландия зимните гуми за колата са наложителни за интервала сред 1 декември и края на февруари. Ако ще слагате гуми с шипове, не забравяйте, че това е позволено сред 1 ноември и първия понеделник след Великден. Грайферите би трябвало да са най-малко 3 мм дълбоки.

По пътищата на Латвия сред 1 декември и 1 март би трябвало да се движат единствено коли, оборудвани с гуми, подобаващи за зимни условия. Това значи, че грайферите би трябвало да са най-малко с 4 мм дълбочина. Гуми с шипове са неразрешени сред 1 май и 1 октомври.

В Литва зимните гуми са наложителни сред 10 ноември и 1 април. Според локалните разпореждания грайферите би трябвало да бъдат дълбоки най-малко 3 мм. Ново изключение от общоприетото предписание е, че мотоциклетите, мотопедите и АТВ-ата могат да употребяват летни гуми сред 1 март и 30 ноември, само че единствено в случай че на пътя няма сняг или лед.

В Словения сред 15 ноември и 15 март , както и при мощен снеговалеж или поледица отвън този интервал, колите би трябвало да са оборудвани със зимни гуми. Другият вид е да се кара с летни гуми, само че в багажника да имате вериги за сняг за всеки случай. Минималните грайфери би трябвало да са най-малко 3 мм.

За Швеция зимните гуми там са наложителни сред 1 декември и 31 март. Грайферите им би трябвало да са най-малко 3 мм дълбоки. Правилата се отнасят и за всички задгранични коли, които минават през територията на Швеция. Гумите с шипове могат да се употребяват сред 1 октомври и 15 април или в случай че зимните условия на пътя го постановат.

В Хърватия зимните гуми и зимното съоръжение са наложителни в интервала 15 ноември - 15 април. Това обвързване се отнася до всички моторни транспортни средства, без значение от естествените условия или пътя. В случай на нарушаване на разпоредбите за шофиране през идния сезон водачите могат да бъдат санкционирани в размер на 700 куни (приблизително 106 евро).

Сред страните, където зимните гуми са наложителни, в случай че това се постанова от метеорологичните условия, са Германия и Австрия. От 2010 година в Германия е наложително слагането на зимни гуми при поледица, киша , хлъзгав път. Грайферите би трябвало да са с най-малко 1,6 мм дълбочина. При състояние, че метеорологичните условия са по-меки от нормално, може да останете и с летни гуми.

Гумите с шипове не са разрешени, тъй като могат да повредят настилката. Важно е да се знае, че в случай че законът се нарушава и зимните гуми са нужни, само че не са сложени, то санкция грози и водача, и притежателя на колата. Санкцията за лидера е 60-120 евро, а за притежателя на возилото - 75 евро.

Според последните промени, които влизат в действие от идната година, зимните гуми, създадени след 31 декември 2017 година би трябвало да имат специфичен знак (планина със снежинка). Гуми, създадени преди края на тази година, маркирани с " M & S ", могат да се употребяват като зимни до 30 септември 2024 година След това би трябвало да се поставят единствено зимни гуми, които са с алпийския знак.

В Австрия сред 1 ноември и 15 април колите би трябвало да са със зимни гуми, в случай че естествените условия го постановат. Тези гуми би трябвало да са и на четирите колела, когато пътищата са покрити със сняг или лед. Гуми с шипове могат да се употребяват сред 1 октомври и 31 май. В този случай има ограничаване в скоростта на придвижване (до 100 км/ч по магистралата), като транспортното средство би трябвало да е обозначено, че е оборудвано с такива гуми. Стикерът се купува от автомобилни клубове или бензиностанции.

Употребата на вериги вместо зимни гуми се позволява единствено в случай че пътят е непрекъснато или съвсем непрекъснато затрупан със сняг или лед.

За Люксембург от 1 октомври 2012 година зимните гуми са наложителни, когато има сняг или поледица на пътя.

В Норвегия няма обвързване колите да са със зимни гуми, само че в това време те би трябвало да дават отговор на зимните условия. От 1 ноември (или още от 15 октомври в северната част на държавата), водачите имат право да употребяват гуми с шипове, без да бъдат глобявани. В региона на Осло, Берген и Тро̀нхейм обаче водачите би трябвало да заплащат екотакси. След първия понеделник след Великден това съоръжение би трябвало да бъде свалено.

В Словакия зимните гуми са наложителни за коли с маса под 3,5 тона при зимни условия - в случай че по пътя има лед, сняг или е заледен. В Румъния Зимните гуми са наложителни по пътища, покрити със сняг, лед или поледица. Тези гуми се слагат на всички колела.

В Чехия от 1 ноември до 31 март колите би трябвало да са със зимни гуми, в случай че на път я има повече сняг или поледица. Дълбочината на грайфера им би трябвало да е най-малко 4 мм. Гуми с шипове не са позволени.

Франция е измежду страните, в които зимните гуми са наложителни, единствено в случай че има знак на пътя за това. Във Франция зимните гуми по принцип не са наложителни, в случай че няма подложен специфичен пътен знак с думите " pneus neige admis ".

В Испания като цяло зимните гуми не са наложителни. Такива се поставят когато има особено предписание на локалните управляващи или характерен знак - най-често в по-високите места.

В Италия зимните гуми не са наложителни. Ако обаче е подложен указващ пътен знак, колите би трябвало да са екипирани с вериги за сняг или зимни гуми за интервала, за който сте отнася този знак.

Белгия и Унгария са измежду страните, в които зимните гуми не са наложителни. В Белгия зимните гуми не са наложителни, само че са целесъобразни при зимни условия, като минималната дълбочина на грайфера е 4 мм. В Унгария има области (отбелязани със знаци) използването на вериги за сняг може да бъде наложителна най-малко на задвижващата ос на колата.

В Кипър, Малта, Португалия и Гърция зимните гуми не са наложителни .

В Дания зимните гуми не са наложителни. Ползването на гуми с шипове е позволено сред 1 ноември и 15 април.

За Ирландия зимните гуми не са наложителни. Гумите с шипове не са противозаконни, само че въпреки всичко би трябвало да се употребяват при повече сняг или лед. В противоположен случай лидерът може да бъде преследван за увреждане на пътната настилка.

В Исландия няма избран интервал, в който зимните гуми да са наложителни. Според новите разпореждания обаче гумите би трябвало да са най-малко с 3 мм грайфер през зимния интервал (от 1 ноември до 14 април).

В Холанди я зимните гуми не са наложителни. Употребата на гуми с шипове не е разрешена, тъй като поврежда настилката.

В Полша използването на зимни гуми не е заложена в закон, само че се предлага мощно потреблението им или на така наречен всесезонни гуми през зимния интервал. Слагането на гуми с шипове е строго неразрешено.

Във Англия зимните гуми там не са наложителни, само че са разрешени. Могат да се употребяват при температура под 7 градуса. Разрешена е и използването на вериги за сняг, както и на гуми с шипове, само че при по-тежки зимни условия.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР