Оспорването на оценки и решения на учителите, включително в съда,

...
Оспорването на оценки и решения на учителите, включително в съда,
Коментари Харесай

Родители съдят учители заради оценки на децата си, подават жалби и заради наказания

Оспорването на оценки и решения на учителите, в това число в съда, към този момент е станало процедура, сигнализират от профсъюз " Образование " към КТ " Подкрепа ".
Хиляди сигнали от родители, несъгласни с избрани решения на учителите на техните деца, се преглеждат сега от специалистите в районните ръководства по образованието в страната. Десетки са и правосъдните каузи, заведени от родителите против учители поради сложени ниски оценки на децата им. Това заяви за в. " Сега " шефът на профсъюз " Образование " към КТ " Подкрепа " Юлиан Петров.
Директорите на въпросните учебни заведения не желаят да разясняват въпросите, тъй като считат, че те натоварват с отрицателен нюанс институцията им. Според Петров обаче това е доста порочна процедура, която приказва неприятно не за учителите, а за цялостното образование на техните възпитаници.
" Във възрастта, в която децата би трябвало да усвояват разпоредбите в обществото, те биват учени от своите родители по какъв начин да ги преодоляват, употребявайки съда ", разяснява той. Според него оспорването на учителските решения и преценки също така затруднява извънредно доста връзката сред двете страни, както и работата на другите институции.
Петров споделя за случай на сборичкване сред две деца в пловдивско учебно заведение. За да спре багра, намиращият се в коридора пазач хваща за ухото едното дете, разпознато като агресор. Родителите му обаче завеждат дело в съда и в Комисията за отбрана от дискриминация поради отношението към сина им, като все още жалбата на фамилията е отхвърлена.
Подобен е и различен проблем на двама близнаци в столично учебно заведение, единият от които още веднъж е заловен за ухото от учителя си, с цел да осуети идна кавга. В случая децата са преместени в друго учебно заведение, само че майката е завела дело, течащо сега, против шефа поради това, че не е уволнил въпросния преподавател.
" И в двата случая физическата интервенция е за прекъсване на багра и попречване на по-тежки последици за учениците, а не за образование. Учителите би трябвало да се намесят по някакъв метод, откакто думите им не са чути от учениците ", разяснява Петров.
В столицата различен родител пък завел дело поради противоречие с оценка, ощетяваща детето му, поради това, че е намалило бала му за кандидатстване след 7-и клас.
" В София единствено в едно учебно заведение има 4 заведени каузи - за пренасяне на възпитаник, за слаба оценка на различен възпитаник и за наложено наказване на трети. В Пловдив и други огромни градове има най-малко по 5-6 сходни каузи ", разяснява още Петров. " Надявам се цялата тази капания да спре, тъй като тя не е в полза на самия възпитаник. Сигурно някои от преценките на учителя не са най-хубави, само че в последна сметка той е престиж за детето и не би трябвало да се оспорва всяко негово решение, още повече в съда ", счита още той.
Просветният министър Красимир Вълчев разяснява, че няма информация за всеобщи случаи на правосъдни каузи против учители. В системата има 90 хиляди учители и 900 хиляди деца. Със сигурност някъде може да има сходни заведени каузи ", съобщи той. По думите му обаче няма индикации казусът да е систематичен. Според него най-важното при сходни проблеми е доверието сред учителите и родителите. " Нека родителите беседват повече с учителите и им имат повече доверие. Преподавателите пък би трябвало да са по-комуникативни ", посъветва той.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР