„Основната цел на картата за висшето образование беше да очертае

...
„Основната цел на картата за висшето образование беше да очертае
Коментари Харесай

Денков се оправдава за хаоса с ВУЗ-овете

„ Основната цел на картата за висшето обучение беше да очертае къде са несъответствията в системата на висшето обучение, те бяха доста ясно обрисувани и има потребност да бъдат преодолени”. Това съобщи министърът на образованието и науката акад. Николай Денков на съвещанието на парламентарната просветителна комисия, на което бяха прегледани текстове от законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето обучение, импортиран от Министерския съвет на 18 януари 2022 година

„ Крайното решение за разкриване или неоткриване на висши учебни заведения и факултети постоянно е в Народното събрание”, сподели министър Денков. „ Смятам, че има задоволително защитни и контролни механизми в това отношение, само че въпреки това - политиката във висшето обучение се образува от Министерския съвет и той би трябвало да има задоволително независимост, с цел да може да реагира на сегашната ситуация”, означи просветителният министър.

Заместник-председателят на просветителната комисия Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС сподели, че неговото мнение е, че картата на висшето обучение е национална и студентите са пълнолетни, могат да пътуват и да живеят на друго място, и салдото би трябвало да се търси в границите на националната карта. „ Трябва да приказваме за районна специализация и това би трябвало да е преобладаващото районно измерение в картата на висшето обучение. Откриването на нови професионални посоки не е решение на Народното събрание”, добави Вълчев.

„ Разбирам причините на Красимир Вълчев и не считам, че във всеки район би трябвало да се откриват всички професионални направления”, сподели министър Николай Денков и посочи, че в никакъв случай не е изказвал такава теза.

„ Това, което считам обаче, несъмнено е, че би трябвало да има районна специализация, само че също по този начин, че и всички съществени професионални посоки, които зареждат районите с фрагменти - като педагози и администрация, би трябвало да бъдат в съответния район.

Част от демографския ни проблем е обвързван с неналичието на съответното обучение и в нашата Стратегия за развиване на висшето обучение се допуска, че висшите учебни заведения са стълбовете за развиване на районите. И аз ги преглеждам като такива ", съобщи министър Николай Денков.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР