Още по темата Един добър комшия Борисов обеща на Турция

...
Още по темата Един добър комшия Борисов обеща на Турция
Коментари Харесай

Защо Меркел отива в София

Още по тематиката
Един добър съсед

Борисов даде обещание на Турция да работи за по-добри връзки с Европейски Съюз, без да я подлага на критика за нищо
8 яну 2018
Нови претенции пречат на договарянията за коалиция в Германия

Баварските съдружници на Ангела Меркел пожелаха по-ниски корпоративни налози
2 яну 2018
Еврокомисията предложи да се отнеме гласът на Полша в Европейски Съюз

Продължилите съвсем две години старания на Европейската комисия за започване на градивен разговор с полските управляващи се оказаха безрезултатни
20 дек 2017 От коментар на Александър Андреев, " Дойче веле "

От началото на годината България пое председателството на Евросъюза, така че немската канцлерка закономерно отива в българската столица, с цел да научи от първа ръка какви са целите на това председателство и по какъв начин държавното управление на Бойко Борисов счита да играе изключително сложната си роля на координатор и медиатор в един доста под напрежение миг за Европейски Съюз. Така, почти, звучи формалното пояснение за късата аудиенция. Тя е по покана на Борисов, за който появяването на Ангела Меркел безспорно е от огромно значение като жест персонално към него и към страната.

Меркел отива в София директно след срещата си с френския министър председател Еманюел Макрон и в самия разцвет на опитите да се образува необятна коалиция в Берлин. С други думи, сега тя си има задоволително работа, да не кажем, че е затънала до гуша в проблеми. Тоест, визитата ѝ надали е единствено протоколно подскачане до столицата на следващия европредседател. И надали е само акт на вежливост към най-големия ѝ обожател в Източна Европа.

Има го и това, несъмнено, само че в пътната чанта на канцлерката най-голямо място заемат европейските проблеми. Меркел реши да остане на политическата сцена най-много, с цел да помогне на Европейски Съюз да се оправи с тежките рецесии, които го раздрусват към този момент години. И няма потребност да си оракул, с цел да се досетиш, че в София тя ще беседва с българските си домакини точно за тях: за Брекзита, за мигрантите и бежанците, за битката против тероризма, за разлома сред Западна и Източна Европа, за изтънелия бюджет на Европейски Съюз.

Но в дневния ѝ ред сигурно участва и още една точка: балканските съседи на България. При това освен Западните Балкани, чието доближаване с Европейски Съюз българското председателство разгласи за своя основна цел. В сряда от дипломатически източници изтече новината, че в София може да бъде проведена среща на високо ниво сред Европейски Съюз и Турция. Еврокомисията с половин уста опроверга тази вест, което вероятно значи, че интензивно се работи за такава среща и за възстановяване на връзките. А София е доста подобаваща като място и като медиатор.

В момента в връзките сред Германия и Турция, които бяха достигнали съвсем до точката на заледяване, се вижда известно оживление и стопляне. От Берлин, от Анкара, само че и от Брюксел още веднъж идват позитивни сигнали, че е допустимо да бъде спряно и преосмислено " разминаването на галактиките " Европейски Съюз и Турция.

Едва ли е нужно да се повтаря, че европейците и турците сега имат огромна потребност едни от други. Европейски Съюз разчита на Турция по казуса с бежанците и мигрантите, на Турция пък икономическите връзки с Европа са ѝ витално нужни. Да не приказваме, че и едната, и другата страна желаят да си сътрудничат в битката против тероризма – както против остатъците от така наречен " Ислямска страна " в Близкия изток, по този начин и против джихадизма в Европа.

Освен това, съгласно непотвърдени информации, на Ердоган по никакъв начин не се е харесал фактът, че като европредседател България ще предизвиква Западните Балкани, само че не се ангажира с европейското бъдеще на Турция. На този декор е разумно точно преди публикуването на следващите отчети за напредъка на страните-кандидатки за Европейски Съюз след към два месеца да се умува над вероятните разновидности за диалог сред Европейски Съюз и цяла група балкански страни, в която влиза и Турция.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР