Още два медала спечелиха българските борци на силния турнир Яшар

...

Българските национали по борба спечелиха още два медала на турнира в Истанбул

Още два медала завоюваха българските борци на мощния шампионат " Яшар Догу " в Истанбул. С купа победи Али Умарпашаев, който победи грузинеца Георги Сулава с 9:4 на финала в кат. до 74 кг на свободния жанр. Преди това натурализираният у нас чеченец записва три победи - над Алимухамет Овезмирадов (Таджикистан) с 10:0, над Хаджумард Гаджиев (Азербайджан) със 7:4 и над Хаджимурад Омаров с 13:3. Това е трети орден за свободняците от конкуренцията, откакто ден по-рано Георги Вангелов (57 кг) взе златото, а Ахмед Магамаев (86) се окичи със сребро.

В отборното мъжете, водени от старши треньора Валентин Ангелов и неговия асистент Йордан Денев, се подредиха 4-ти с 82 т. Първи са азерите със 180 т., следвани от Турция със 159 т. и Грузия с 123 т.

При дамите Мария Оряшкова стигна до първия си орден на интернационалния тепих в битката. Тя взе бронз при 76-килограмовите, откакто в дребния край победи с туш за 50 секунди Елфинур Яшар (Турция). Преди това на полуфинала петкратната международна шампионка по самбо загуби от една от най-титулуваните състезателки в категорията Ясемин Адар, международна и 4-кратна европейска шампионка. По-късно Адар стана първа в категорията.

Световната и двукратна европейска шампионка Тайбе Юсени обаче нямаше ден. Тя загуби на старта от европейската шампионка от 2018-а Елиф Жале Йешилърмак, (Турция) с 2:3 при 62-килограмовите и отпадна. Победителка в категорията стана актуалната номер 1 в света Айсулун Тинибекова (Киргизстан), която на финала тушира Татяна Омелченко (Азербайджан).

Така дамите завоюваха общо 4 медала на шампионата, като преди този момент злато взе Миглена Селишка (50), Биляна Дудова (57) се окичи със сребро, а Мими Христова (57) сграбчи бронза.

В отборното дамите, водени от Петър Касабов, Стоян Петков и Мариян Недков, са трети с 82 точки. Първи са домакините със 190 т., а втори са азерките с 88 година

Снимка: bul-wrestling.org