Омикрон се разпространява изключително бързо и в рамките на няколко

...
Омикрон се разпространява изключително бързо и в рамките на няколко
Коментари Харесай

Д-р Скендер Сила от СЗО: Омикрон вероятно ще докара до ръба затруднените здравни системи

" Омикрон се популяризира извънредно бързо и в границите на няколко седмици ще господства във от ден на ден страни в европейския район, евентуално докарвайки до ръба всички затруднени сега здравни системи”, сподели представителят на Световната здравна организация у нас - доктор Скендер Сила пред Нова тв.

" 2021 година беше мъчителна година за всички нас, само че не можем да си позволим да бъде пропиляна година. Всички би трябвало да научим уроците, които тази година ни преподаде. В това отношение 2022 година би трябвало да бъде краят на пандемията на Covid-19, само че би трябвало да бъде и началото на нещо друго - нова епоха на интернационална взаимност и национално единение ", сподели още той.

Според него не можем да си позволим да стискаме палци и да се надяваме на най-хубавото. " Напрежението сред здравната система и медиците, които се борят с пандемията, може да бъде голямо. Поради ниското равнище на имунизация в България предизвикването може да бъде даже по-голямо от други страни в Европейски Съюз ", счита Сила.

По думите му България последствията от Covid рецесията са били по-сериозни през отминалата година, спрямо другите страни в Европа. " Загубихме повече от 23 хиляди живота през втората година на пандемията. Това е тройно повече спрямо 2019 година Имаше някои основни фактори, които ни доведоха дотук. За страдание политиците са измежду тях, неналичието на незабавни ограничения, недоверието и дезинформацията - също ", уточни той.

Сила добави, че настоящите у нас ограничавания с потреблението на документи може да не се окаже задоволително при новия варинант Омикрон.

" Досега нямаме ясни доказателства, че човек, който има имунитет, без значение дали е натурален или от ваксина, е предпазен от Омикрон. Няма доказателства и дали придвижва заболяването. Затова какъвто и да е документът, той не би трябвало да анулира останалите ограничения и те би трябвало да се ползват. Само една мярка не е задоволителна - би трябвало да има комплект от тях ", уточни представителят на Световната здравна организация у нас.

Д-р Сила уточни, че към този момент данните за Омикрон демонстрират, че има по-малък риск от затруднения и приемане в болница спрямо Делта разновидността. Според него обаче за Бъгария обаче тези заключения могат и да не се потвърдят заради ниския % имунзиирани.

" Трябва първо да се даде приоритет на увеличението на имунизацията на рисковите групи - възрастни хора, тези с хронични болести и здравни служащи. Да се доближи до хората посредством характерна тактика. Трябва да можем да убедим хората, а не да вършим имунизацията наложителна ", показва той.

По думите му когато става въпрос за локдаун, СЗО вижда това като последна мярка. " Тя може да е ефикасна, само че е и доста скъпа. На този стадий от пандемията имаме инструментите, които ще ни разрешат да реагираме на Covid-19 и в същия миг да запазим животите ни ", сподели още представителят на Световната здравна организация у нас.

" Нашият триумф зависи от това по какъв начин и по кое време прилагаме тези принадлежности. Трябва да продължим да усилваме равнищата на имунизация и да поддържаме всички виновни за контрола на болестта. Спазването на мерите е доста значимо при разновидности като Делта и Омикрон ", счита той.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР