Омбудсманът Диана Ковачева разпространи инструкция как хората да си потърсят

...
Омбудсманът Диана Ковачева разпространи инструкция как хората да си потърсят
Коментари Харесай

Как да потърсим правата си, ако ни е спрял токът?

Омбудсманът Диана Ковачева популяризира директива по какъв начин хората да си потърсят правата за неналичието на ток.

Както е известно, изключително през последния уикенд имаше множество случаи на прекъсване на електрозахранването и в този момент Диана Ковачева дава отговор на многобройните запитвания на жители от цялата страна, потърпевши от неналичието на ток часове и дни наред.

Инструкцията по-долу разисква въпроса - как да се потърси отплата за породените неудобства и претърпени вреди от електроразпределителните предприятия.

Омбудсманът предизвестява, че жителите би трябвало да са проактивни и да потърсят правата си, като могат да го създадат, като подадат тъжба или сигнал към съответното електроразпределително дружество (ЕРП). Освен това,  всеки, който счита, че е ощетен  и всеки, който има спомагателни вреди, може да ги претендира и по правосъден ред.

Междувременно, проф. Ковачева още веднъж настоя министърът на енергетиката и КЕВР да ревизират дали електроразпределителните сдружения са изпълнили своите отговорности за поддръжката на мрежата и на сервитутните зони (неокастрените дървета, които скъсаха електрическите кабели). Именно поради немарливото отношение и несъблюдение на тези отговорности стотици хиляди хора останаха без светлина и топлота, пишат от офиса й.

„ Не бива  в никакъв случай да се допусне електроразпределителните дружества да се скрият зад общите си клаузи за непреодолима мощ. Те имат задължение да си поддържат мрежите, да кастрят клоните на дърветата, тъй че да не късат кабелите, когато се натрупа сняг. Някой не си е приключил работата и не е заслужено институциите, в лицето на КЕВР и министерството на енергетиката, които би трябвало да създадат инспекция, да си трансферират топката “, е безапелационната позиция на омбудсмана.

Ето и самата:

ИНСТРУКЦИЯ

за приемане на отплата от електроразпределителни предприятия за оставане за нескончаем интервал без електрозахранване (в съответния случай - в резултат на изобилните снеговалежи от 25 ноември 2023 г.)

Според Общите условия на договорите за достъп и транспорт на електрическа сила през електроразпределителната мрежа на трите електроразпределителни сдружения в страната („ Електроразпределителни мрежи Запад “ ЕАД, „ Електроразпределение Север “ АД и „ Електроразпределение Юг “ ЕАД):

Дължи се наказателна клауза в размер на 30 лева, в случай че обект на клиент остане без доставяне с електрическа сила по виновност на съответното сдружение повече от 24 часа;

Дължи се спомагателна наказателна клауза в размер на 20 лева. за всеки почнал интервал от 12 часа, през който клиентът е без доставяне с електрическа сила, в случай че преустановяването на снабдяването с електрическа сила е с дълготрайност над 36 часа;

Важно: За клиентите на ЕРП Север срокът стартира да тече след приемането от страна на електроразпределителното сдружение на съобщение от клиента за спирането.

Необходима стъпка: Ако клиент остане повече от 24 часа без електрозахранване по виновност на съответното сдружение, той може да подаде до енергийното предприятие сигнал или жалба и да претендира неустойка.

Могат да се подават и групови искове:

      - при увреждане на групови ползи на хората, да вземем за пример от едно обитаемо място, квартал и т.н.;

      - иск за обезщетяване на вредите, породени на груповите ползи на гражданите;

      - могат да се завеждат от представителни сдружения на потребителите.

При развалени уреди:

       - претърпяна съответна щета в резултат на прекратяване на електрозахранването, например развален електрически апарат,  срок до 5 работни дни, считано от датата на събитието, клиентът документално уведомява сдружението за породените вреди;

      - констатиране на нанесените вреди - в период до края на идващия работен ден след  приемане на сигнала, от сдружението изпращат собствен представител инспекция, за което в наличието на клиента се сформира констативен протокол;

     - съществува опция за непринудено споразумяване на взаимоотношенията сред клиента и сдружението във връзка на констативния протокол (извънсъдебно).

     - решение на разногласието по правосъден ред при непостигане на единодушие.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР