Олимпийските спортисти от Русия се придвижиха до 15-ото място в

...

Първото злато придвижи руските спортисти до 15-ото място в Пьонгчанг

Олимпийските спортисти от Русия се придвижиха до 15-ото място в класирането по медали след 14-ия спортен ден на Пьонгчанг 2018. В същото време Норвегия и Германия останаха без купа в два следващи дни за пръв път от началото на игрите.

Двете страни остават един до друг преди последните два дни на олимпадата с по 13 златни медала. Норвегия води в класирането поради повече сребърни медали - 14 от общо 37 оценки. Германия има 26 медала, от които седем златни и шест бронзови.

Фигуристката Алина Загитовка стана първият съветски играч с олимпийска купа в Пьонгчанг. 15-годишната състезателка завоюва самостоятелната конкуренция при дамите в директна борба с 18-годишната си сънародничка Евгения Медведева.

Двете рускини направиха страховит двубой, който стартира в сряда с поредно възстановяване на международния върхове в дисциплината. Медведева реализира 81.61 точки, само че 10 минути по-късно Загитова задмина достижението й - 82.92 точки.

Днес във волната стратегия двете реализираха идентичен резултат - 156.65 точки. Така европейската шампионка от шампионата в Москва през януари приключи с задатък от 1.31 точки пред златната медалистка от последните две международни шампионати. Канадката Кейтлин Озмънд добави подиума.

Канада изпрати деня със смесени усеща, макар че завоюва още два медала - златен на Келси Серва и сребърен на Британи Фелън в женския ски крос във фрийстал ските. С тях северноамериканците зарвърдиха третата си позиция в класирането. Те има 10 олимпийски трофеи и общо 27 медала.

WINTER OLYMPICS!

Here’s how the medals table looks after Friday’s action in Pyeongchang.

Norway and Germany remain in a two-way tussle for top spot, while Team GB are still hunting for a record-breaking fifth medal. pic.twitter.com/0VLhUfgHxs
— Sports Mole (@SportsMole) 23 февруари 2018 година

Канадците обаче изгубиха мача за третото място в мъжкия кърлинг - 5:7 против Швейцария. При дамите те останаха едвам шести и по този начин за пръв път страната остана без олимпийски орден в този спорт.

Досега страната непроменяемо печелеше отличие както при дамите, по този начин и при мъжете. Днес Канада загуби и олимпийската си купа в хокея на лед при мъжете след трагична загуба от Германия.

В 14-ия спортен ден на игрите бяха раздадени още два комплекта медали. Холандецът Шелд Нуйс завоюва златото в бързото пързаляне с кънки на 1000 метра, а Швеция завоюва олимпийската купа в последното съревнование в биатлона - мъжката щафета.

Холандия заема петото място в класирането по медали с осем златни, шест сребърни и четири бронзови. Съединени американски щати са на четвърта позиция със същия брой олимпийски трофеи, само че с едно сребърно отличие повече.

Швеция се придвижи до шестото място с шест златни и пет сребърни медала. С по пет олимпийски трофеи са Франция и Австрия. Домакините от Южна Корея имат четири, а с по три са Швейцария, Япония и Италия.

Беларус е на 13-о място с два златни медала, а по един имат Китай, олимпийските спортисти от Русия, Чехия, Словакия, Англия, Полша, Унгария и Украйна. Общо 29 страни са спечелили оценки в Пьонгчанг.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Пьонгчанг 2018 (246)
Източник: dnevnik.bg