Очаква се днес да бъде обявен край на спасителната операция

...
Очаква се днес да бъде обявен край на спасителната операция
Коментари Харесай

Днес се очаква да бъде обявен край на спасителната операция за Боян Петров


Очаква се през днешния ден да бъде разгласен завършек на избавителната интервенция за алпиниста Боян Петров.

Според Кирил Петков от екипа на Боян Петров, би трябвало да бъдат изчерпани всички благоприятни условия в издирването, с цел да няма по-късно подозрения за провеждането на избавителната интервенция. Наблюдатели регистрират като достижение прецедентът на подпомагане на непалски и китайски сили в интервенцията.

Съпругата на българина Радослава Ненова прикани спасителите да не рискуват живота си и да не се изкачват до върха. В профила си във Facebook Радослава Ненова написа, че над последния лагер няма по какъв начин Петров да бъде открит жив. Затова ги прикани да претърсят регионите, където към момента има късмет българинът да е оживял. "От Лагер 3 нагоре няма да го намерим жив. Колкото и да ми се желае да не изгубвам вяра - за мен животът и оцеляването на всички участници в избавителната акция е доста значимо и въпреки да ми е доста мъчно - не виждам смисъл да бъдат застрашени и други животи" - написа Радослава Ненова. Тя отбелязва, че оттук насетне решението е на спасителите, които - както стана ясно - се изкачват към Шиша Пангма.

Алпинистът Боян Петров е в неопределеност от 3 май под връх Шиша Пангма в Хималаите.

Петров е роден през 1973 година, татко е на две деца,жената до него е Радослава Ненова. Към 2017 година той е българският височинен планинар с най-вече, общо 10, изкачени върхове над 8000 метра. Боян Петров е и зоолог, еколог и спелеолог, работи в Националния природонаучен музей при Българска академия на науките в София. Бил е координатор на Центъра за проучване и отбрана на прилепите към Национален природонаучен музей. Работи като оценител на планове в региона на биологичното многообразие, ръководство и изследване на предпазени територии и съветник на държавни институции, неправителствени организации, известни списания и онлайн издания. Взима интензивно присъединяване в акции в поддръжка на опазването на предпазените територии и биологичното многообразие в България.

Боян Петров на два пъти излиза победител от борба с рака. Има инсулинозависим диабет вид 1. През 2008 година при катерене в Алпите пада и чупи крайник. На слизане от връх Гашербрум II през 2009 година пък пропада в ледникова пролука, откъдето е изваден от група испански алпинисти. През 2013 година претърпява злополука с мотор и получава ново строшаване на крайник. След слизане от К2 в базовия лагер получава диабетична хипогликемична рецесия и губи схващане. Успява да се възвърне благодарение на полски алпинисти. Подобна рецесия преодолява и при сполучливото нанагорнище на Нанга Парбат през 2016 година, където авансово инструктираните от него алпинисти Феран Латоре и Елиас Милеру му оказват помощ бързо да се върне към обикновено положение.

На 23 август 2016 година по време на екологичен мониторинг по трасето на бъдещата Автомагистрала „ Струма “ в Кресненския пролом е ударен от преминаващ лек автомобил. Получава счупвания на ребрата и крайниците, черепно-мозъчна контузия с хематом и е приет в болница във Военномедицинска академия с заплаха за живота.

Само няколко месеца по-късно той възобновява подготвителните си изкачвания. От 16 април е последното му шерване във Facebook. Тогава му следва да изкачи Шиша Пангма. "От прозореца ми в Тингри се открива страхотна панорама към колосите Еверест и Чо Ойю, само че първата ми цел е джуджето Шиша Пангма. Тръгваме към базовия лагер на следващия ден рано сутринта", написа той. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР