Общо 38 288 са потвърдените заявления за гласуване в чужбина

...
Общо 38 288 са потвърдените заявления за гласуване в чужбина
Коментари Харесай

38 288 са подадените заявления за гласуване в чужбина за народни представители, а 9 747 за евродепутати

Общо 38 288 са доказаните заявки за гласоподаване в чужбина за изборите за Народно заседание, сочи справка на страницата на Централната изборна комисия (ЦИК). 

В среднощ изтече крайният период, в който българските жители могат да подадат електронно заявление за гласоподаване отвън страната ни. 

До края на седмицата – 18 май,  ЦИК би трябвало да разгласи и окончателния брой на страните и секциите за гласоподаване отвън страната, според оповестените периоди от комисията. Срокът, в който ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на страната ни изпращат стимулирано предложение до ЦИК за формиране на изборни секции отвън страната, е 17 май. 

Най-много заявки от чужбина за гласоподаване в изборите за Народно заседание  са подадени от Турция – 23 537. На второ място по брой са подадените заявки от Германия - 2713. От Обединено кралство Англия и Северна Ирландия има 2325 заявки, от Испания – 1332, от Съединени американски щати – 1310.

Избирателите с доказани заявки се вписват в изборните описи по места. Също по този начин те могат да попълнят и декларация, че не са дали своят вот на друго място в деня на вота и да бъдат вписани  в секция по техен избор в деня на вота, като надлежно упражнят правото си на глас. 

Броят на доказаните заявки в изборите за Европейски парламент е 9 747.  Най-много са подадени от Германия – 2648, и от Испания – 1310.  

Избирателните секции отвън страната се образуват в дипломатическите и консулските представителства на страната ни, както и при подадени не по-малко от 40 заявки за гласоподаване зад граница, според Изборния кодекс. По преценка на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства въз основа на общия брой подадени заявки или на общия брой на гласувалите на предишни избори, в това число и когато броят на подадените заявки за несъмнено място е по-малък от 40, се изпраща стимулирано предложение за откриване на секции до Централната изборна комисия не по-късно от 22 дни преди изборния ден, се показва още в закона. 

В изборите за членове на Европейския парламент от България българските жители, които дават отговор на изискванията да избират, може да гласоподават на 9 юни 2024 година във всяка изборна секция в страна членка на Европейския съюз, по собствен избор.

В страните, които не са членки на Европейския съюз, изборни секции за изборите за членове на Европейския парламент oт България се разкриват и гласуването се прави единствено в дипломатическите и консулските представителства на страната.

В изборите за народни представители българските жители, които дават отговор на изискванията да избират, може да гласоподават на 9 юни 2024 година във всяка изборна секция отвън територията на България по техен избор, като няма значение дали страната е членка на Европейския съюз. За тези избори изборни секции се разкриват отвън дипломатическите и консулските представителства на България в страните, които не са членки на Европейския съюз.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР