Обединените арабски емирства (ОАЕ) посягат към Космоса и към новите

...
Обединените арабски емирства (ОАЕ) посягат към Космоса и към новите
Коментари Харесай

Арабски ренесанс с атомна енергия и мисия до Марс

Обединените арабски емирства (ОАЕ) протягат ръка към Космоса и към новите технологии. С първата задача до Марс и първата атомна централа в арабския свят, страната показва новото си самочувствие пред района и света. Това написа Керстен Книп в разбор за Deutsche Welle.
Обединените арабски емирства работят с обсег: в средата на юли те станаха първата арабска страна, изпратила галактическа сонда на задача до Марс. В началото на август, проработи и първата им нуклеарна централа. Шейх Мохамед бин Рашид Ал Мактум, емир на Дубай и вицепрезидент на ОАЕ, я разгласи за " първия кротичък нуклеарен реактор в арабския свят ".
Синциа Бианко от „ Европейския съвет за външни връзки " споделя, че техническите нововъведения отразяват новото самочувствие на ОАЕ. Арабската страна желае да показва, че и дребните страни са в положение да мислят и да се развиват огромно. Това е проява пред останалите арабски страни, само че и пред цялата международна общност, счита Бианко.

Атомната и галактическата стратегия имат символно значение за Емирствата. „ Тази нова техническа фаза черпи своето ентусиазъм от предишното, когато арабите са били водачи във всички области на науката и са основали някои от най-ранните теории за Космоса, физиката и астрономията ", се споделя в изказване на Центъра за стратегически изследвания и проучвания на Емиратите.
С тези планове ОАЕ са се устремили към нов Арабски подем, който да обезпечи и дълготрайна енергийна сигурност на страната, споделя Сара Базубанди от Вашингтонския институт за страните от Арабския залив. Емиратите се приготвят от години за края на фосилните горива. Още през 2002 година в ОАЕ е основана държавната компания " Мубадала ", която влага в технологии на бъдещето в целия свят.
Амбициите на ОАЕ обаче не се лимитират единствено до района на арабските страни. Те желаят да се изявят и на световната сцена. Съединени американски щати, Китай, Русия, Индия - това са страните, които са осъществили до момента свои задачи до Марс. Към тази елитна група неотдавна се причислиха и Обединените арабски емирства. " Това е сериозна поръчка. С нея ОАЕ желаят да заявят, че са географски дребна, само че цивилизационно значима страна ", счита Синциа Бианко. В изказването на Емирския център за стратегически изследвания и проучвания се споделя, че събраната от Марс информация ще бъде споделена с всички заинтригувани страни, а насъбраните познания " ще се популяризират в интерес на човечеството ".

Превръщането на страната във водеща районна мощ изисква вътрешна консолидация и само. Подобни начинания целят да реализират точно това. Нарастващата милитаризация на ОАЕ и по-високите военни разноски са образец за това, също както и огромните паради, историческите изложения и новите музеи.
Малката страна с към 10 милиона поданици има доста по-малко лостове за оказване на външнополитическо въздействие в съпоставяне със прилежаща Саудитска Арабия, която има население от 44 милиона, освен това най-вече локални жители, а не трудови мигранти, както в ОАЕ. Затова Емиратите работят с по-меки дипломатически средства, споделя Сара Базубанди. Това си проличава и в отношението към Иран - най-големия съперник на Саудитска Арабия, чиито районни упоритости се правят оценка сериозно и от страна на Абу Даби.
Дълго време ОАЕ се ангажираха военно на страната на Саудитска Арабия в Йемен, с цел да се борят против подкрепяните от Иран бунтовни хути. Наскоро обаче ОАЕ изтегли множеството си елементи от Йемен и се насочи към директни договаряния с Иран. В началото на август външните министри на двете страни разискаха пандемията и други районни провокации на взаимна видеоконференция.

Дипломацията е все по-предпочитана от ръководителите на ОАЕ, отбелязва Синтиа Бианко. Но Абу Даби към момента показва мощ - на първо място в Либия, където дружно с Русия и Египет поддържа силите на военачалник Хафтар, до момента в който интернационално приетото държавно управление в Триполи получава помощ от страна на Анкара.
Иначе лъскавите фасади и впечатляващата архитектура на мегаполисите Дубай и Абу Даби, обичани дестинации на западните туристи, могат бързо да те накарат да забравиш за сериозните дефицити в областта на човешките права и медийната независимост в Обединените арабски емирства. В последната ранглиста на „ Репортери без граници " за независимост на словото страната заема 131 място от общо 180 страни.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР