Няма данни за замърсяване от Украйна в българската акватория на

...
Няма данни за замърсяване от Украйна в българската акватория на
Коментари Харесай

Няма данни за замърсяване от Украйна в българската акватория на Черно море

Няма данни за замърсяване от Украйна в българската акватория на Черно море, оповестяват от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Прогнозата за северозападната част на Черно море до 15 юли се резервира удобна, евентуалните замърсители циркулират в изключителната икономическа зона на Украйна. Симулациите на следените две петна от нефтопродукти в зоната на България демонстрират, че до 15 юли няма да навлязат в териториалното море

Министерство на околната среда и водите обезпечава постоянно наблюдаване на положението на морските води след разрушаването на стената на язовир " Нова Каховка ", ситуиран на река Днепър на територията на Украйна.

Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано ръководство и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „ Н. Й. Вапцаров “, както и сателитно наблюдаване, не демонстрират замърсяване на българската акватория с евентуални замърсители в резултат на случая:

Прогнозата за северозападната част на Черно море до 15 юли се резервира удобна, като евентуалните замърсители циркулират в изключителната икономическа зона на Украйна. Към днешна дата цифровото моделиране и сателитно наблюдаване не демонстрират възможност за нахлуване на евентуални замърсители в изключителната икономическа зона на България.

Миксът от днепровски и днестровски седименти към 3-4 юли в украински води към този момент не се наблюдава; Според постъпилите в Басейнова дирекция „ Черноморски регион “ публични данни от седмичния радиологичен разбор на пробите за тритий, взети от бреговите пунктове, не се откриват превишения. Симулациите на следените две петна от нефтопродукти в изключителната икономическа зона на България демонстрират, че до 15 юли няма да навлязат в териториалното море, като след 10 юли придвижването им се забавя. Движението на южното леке се ориентира на северозапад. Данните ясно демонстрират, че няма терзания, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие. Министерство на околната среда и водите е в непрекъсната връзка с Морска администрация и ще продължава да следи придвижването на нефтените петна до цялостното им разнасяне.

Ролята на Министерство на околната среда и водите е да прави мониторинг и да осведоми институциите, които носят отговорност за предварителната защита и отговора на откритите опасности. Актуална информация за резултатите от направените измервания се дава навреме на способените институции и обществеността.

Басейнова дирекция „ Черноморски регион “ и Регионална лаборатория - Варна към Изпълнителна агенция по околна среда наблюдават ежеседмично положението на черноморските води в три спомагателни пункта в бреговата зона, които бяха избрани в отговор на нововъзникналата обстановка – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. Министерство на околната среда и водите е в непрекъснат продан на информация с украинските, молдовските и румънските управляващи за евентуално замърсяване на водите в Черно море.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР