„Няма да има намаляване на подаването на тока заради наложения

...
„Няма да има намаляване на подаването на тока заради наложения
Коментари Харесай

При замразена цената на тока: ЧЕЗ ограничава разходи и предупреждава за повече аварии

„ Няма да има понижаване на подаването на тока поради наложения мораториум върху цените на електричеството, само че качеството на услугата ще се утежни, защото започваме да ограничаваме разноски и ще понижаваме вложенията си в системата, а това значи повече повреди. Утре в случай че би трябвало да платим на някоя компания за промяна на стълбове, ние ще ѝ забавим заплащането “, съобщи пред БТВ ръководителят на Надзорния съвет на ЧЕЗ Асен Христов.

„ Ако в границите на идната седмица страната не откри метод да компенсира енергоразпределителните сдружения, те няма да устоят при наложения мораториум върху цената на тока “, безапелационен беше той и изясни и какво съставлява електроенергийната система в България.

„ Производители, консуматори, а по средата на системата са доставчиците. По веригата е признато, че губим 7,5% от купения ток, сега го купуваме сред 500 и 600 лева на мегаватчас, а ни го заплащат 130 лева Такъв е законът. Веднъж годишно КЕВР, нормално на 1 юли, подвига леко цените и ние компенсираме загубите от предходната година “, разясни Христов.

„ В обстановка на огромен скок на цените, както е в този момент, законът е планувал КЕВР да трансформира цените на шест месеца. В момента загубите на ЕРП-тата и ЕСО са 250 млн. лева, от които 70 млн. лева са единствено за ЧЕЗ. Чакахме, тъй като КЕВР се готвеше от 1 януари да направи цени, които най-малко да спрат загубите. Ние плащаме към 1,5 млн. повече, в сравнение с получаваме “, твърди Христов.

„ Сега идва този мораториум и ни споделят, че ще трупаме още загуби. Използвали сме всичките си запаси, с цел да покрием тези загуби. Откъде да дойдат пари за покриване на нови загуби? “, попита ръководителят на Надзорния съвет на ЧЕЗ, допълвайки, че сдружението ще е насила да бави разплащанията към своите подизпълнители.

Заради неналичието на ликвидност ЧЕЗ пък ще стартира да изисква в по-къс период заплащанията от бизнеса , което пък ще го затрудни, предизвести Христов.

По думите му нарастването на цената би трябвало да е 25%, само че „ регулаторът споделя напълно вярно, че с 11% повишаване ще се оправим със загубите “. Според него по този начин може след мораториума ще би трябвало нарастване на цената на тока с 30%, а не с 11.

На срещата с министъра на енергетиката са обсъждани четири разновидността за компенсиране на енергоразпределителните сдружения.

„ Фондът за енергийна сигурност може да даде парите. Енергетиката печели големи средства. АЕЦ има 1 милиарда облага “, сподели Христов.

Според него това няма да бъде непозволена държавна помощ по разпоредбите на Европейски Съюз, защото ще бъдат обезщетени всички ЕРП-та. Основният казусът е във времето и това би трябвало да стане идната седмица, сподели ръководителят на Надзорния съвет на ЧЕЗ.

„ Срещали сме се някъде в миналото с Кирил Петков. Няма значение дали се познаваме, ще се срещнем. Важното е да можем да работим дружно “, разяснява още той и се разгласи за оптимист за съгласие с вицепремиера и министър на стопанската система и промишлеността Корнелия Нинова, защото „ тя идва от бизнеса “.
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР