Нургюл Салимова завърши на втора на Световната купа по шахмат

...

Нургюл Салимова завоюва сребро за България на Световната купа

Нургюл Салимова приключи на втора на Световната купа по шахмат за дами в Баку, Азербайджан.

В тайбрека на финала българката отстъпи с 0,5:1,5 точки пред рускинята Александра Горячкина. В днешния тайбрек по бърз шах нашето момиче направи реми с белите в първата партия и загуби с черните във втората.

Двете стигнаха до равенството в 42-рия ход с трикратно повтаряне на позицията, инициирано от рускинята. След къса отмора стартира втората партия, в която Горячкина ще има преимуществото на първия ход и се възползва от него.

Победителкат си обезпечи 50 000 щатски $ от общия награден фонд, а българката ще получи чек за 35 000 $.

Класирането за финала на второто издание на Световната купа по шахмат е най-значимото достижение в кариерата на 20-годишната Салимова при дамите.

Източник: safenews.bg