Новият правилник на ЕС в областта на цифровите технологии определя

...
Новият правилник на ЕС в областта на цифровите технологии определя
Коментари Харесай

ЕП прие ключови правила за по-безопасна и отворена онлайн среда

Новият устав на Европейски Съюз в региона на цифровите технологии дефинира невиждани стандарти по отношение на отговорността на онлайн сдруженията в един отворен и конкурентен дигитален пазар.
Във вторник Парламентът дефинитивно гласоподава Законодателния акт за цифровите услуги (DSA) и Законодателния акт за цифровите пазари (DMA) след постигнатото съглашение сред Парламента и Съвета, надлежно на 23 април и 24 март. Двата законопроекта са ориентирани към превъзмогване на обществените и икономическите последствия от развиването на високите технологии. В тях се дефинират ясни стандарти за метода, по който софтуерните сдружения действат и дават услуги в Европейски Съюз – в сходство с главните права и полезности на Европейски Съюз.

Законодателният акт за цифровите услуги беше признат с 539 гласа „ за “, 54 гласа „ срещу “ и 30 гласа „ въздържал се “. Законодателният акт за цифровите пазари — с 588 гласа „ за “, 11 гласа „ срещу “ и 31 гласа „ въздържал се “.

Това, което се счита за нелегално офлайн, следва да бъде нелегално и онлайн.

Законодателния акт за цифровите услуги (DSA) дефинира ясно отговорностите на доставчиците на цифрови услуги, като да вземем за пример обществените медии или онлайн магазини, по отношение на битката с разпространяването на незаконно наличие, с онлайн дезинформацията и други опасности за обществото и жителите. Тези условия са пропорционални на размера и рисковете, които платформите могат да основат за обществото.

Новите отговорности включват:

Нови ограничения за битка с противозаконното онлайн съдържаниеи отговорности за платформите да реагират бързо, като в същото време се зачитат главните права, в това число свободата на изложение на мнение и отбраната на данните;
Засилване на проследимостта и инспекциите на търговците на пазарните платформи онлайн, с цел да се подсигурява сигурността на продуктите и услугите, в това число старания за осъществяване на инспекции на инцидентен принцип за повторна повява на противозаконното съдържание;
По-голяма бистрота и отчетност на платформите, да вземем за пример посредством даване на ясна информация по отношение на модерирането на наличие или потреблението на логаритми за препоръчване на наличие (т.нар. системи за препоръчване – recommender systems); потребителите ще могат да оспорват решения за модериране на съдържание;
Забрани на подвеждащи практики и избрани типове целеви реклами, като да вземем за пример рекламите, ориентирани към деца, и рекламите въз основа на чувствителни данни. Ще бъдат неразрешени и по този начин наречените „ тъмни модели “ (dark patterns) и подвеждащи практики, ориентирани към манипулиране на избора на потребителите.
За доста огромните онлайн платформи и търсачки (с 45 милиона или повече консуматори месечно), при които рисковете са най-високи, са планувани по-строги отговорности. Те включват отговорности за попречване на систематични опасности (като да вземем за пример разпространяване на нелегално наличие, засягане на съществени права, нарушавания на изборния развой, принуждение, учредено на пола или опасности за психологичното здраве). Много огромните платформи и търсачки подлежат и на самостоятелни одити. Те също по този начин ще би трябвало да дават на потребителите опцията да не получават рекомендации въз основа на профилиране. Много огромните платформи и търсачки също по този начин ще би трябвало да улеснят достъпа до своите данни и логаритми за управляващите и потвърдените откриватели.

Какво могат и какво не могат да вършат пазачите на осведомителния вход

Законодателният акт за цифровите пазари (DMA) дефинира отговорностите на огромните онлайн платформи, настоящи като „ пазачи на осведомителния вход “ (gatekeepers, платформи, които мъчно могат да бъдат избегнати от потребителите заради господстващо им онлайн положение) на цифровия пазар, с цел да се обезпечи по-справедлива бизнес среда и повече услуги за потребителите.

С цел попречване на нелоялните търговски практики, лицата, избрани за „ пазачи на осведомителния вход “, ще би трябвало:

да обезпечат оперативна съгласуемост на своите услуги с трети страни, което значи, че по-малките платформи ще могат да изискат платформите за известия с господстващо състояние да разрешават на потребителите да обменят известия, да изпращат гласови известия или файлове сред разнообразни приложения за известия. Това ще даде на потребителите по-голям избор и ще се избегне така наречен „ резултат на заключване “, когато те са лимитирани до едно приложение или платформа;
да разрешат на бизнес ползвателите да имат достъп до данните, които генерират в платформата на пазача на осведомителния вход, да разпространяват личните си предложения и да подписват контракти със своите клиенти отвън платформата на пазача на осведомителния вход.
Пазачите на осведомителния вход към този момент няма да могат:

да класират личните си услуги или артикули по-благоприятно спрямо други трети страни на своите платформи;
да пречат на потребителите да деинсталират елементарно всеки авансово зареден програмен продукт или приложения или да употребяват приложения на трети страни и магазини за приложения;
да обработват персоналните данни на потребителите за целева реклама, с изключение на при категорично обещано единодушие.
Санкции

За да се подсигурява, че новите правила на Законодателния акт за цифровите пазари (DMA) се ползват вярно и в сходство с динамичния дигитален бранш, Комисията може да прави изследвания на пазара. Ако пазачът на осведомителния вход не съблюдава разпоредбите, Комисията може да наложи санкции в размер до 10% от общия му оборот в международен мащаб през миналата финансова година или до 20% при положение на наново неспазване.

Цитати

По време на пленарния спор Кристел Шалдемозе (С&Д, Дания), докладчик за Законодателния акт за цифровите услуги (DSA), съобщи: „Твърде дълго софтуерните колоси се възползваха от неналичието на правила. Цифровият свят се трансформира в Дивия запад, където най-големите и най-силните дефинират разпоредбите. Но в града има нов шериф – Законодателният акт за цифровите услуги (DSA). Сега разпоредбите и главните права ще бъдат укрепени. Отваряме черната кутия на логаритмите, с цел да можем съответно да разгледаме машините за печелене на пари, които стоят зад тези обществени платформи.“

Андреас Шваб (ЕНП, Германия), докладчик за Законодателния акт за цифровите пазари (DMA), съобщи: „Вече не одобряваме „оцеляването на финансово най-силния“. Целта на цифровия обединен пазар е Европа да получи най-хубавите компании, а освен най-големите. Ето за какво би трябвало да се съсредоточим върху използването на законодателството. Нуждаем се от подобаващ контрол, с цел да сме сигурни, че регулаторният разговор работи. Едва когато имаме пълноправен разговор, ще можем да получим уважението, което Европейски Съюз заслужава; и това го изискуем на нашите жители и предприятия“.

Следващи стъпки

След като бъдат публично признати от Съвета през юли (DMA) и през септември (DSA), и двата акта ще бъдат оповестени в Официален вестник на Европейски Съюз и ще влязат в действие двадесет дни след публикуването им.

Законодателният акт за цифровите услуги (DSA) ще се ползва директно в целия Европейски Съюз – петнадесет месеца след влизането му в действие или от 1 януари 2024 година (което от двете настъпи по-късно). Що се отнася до отговорностите за доста огромните онлайн платформи и доста огромните онлайн търсачки, DSA ще се ползва по-рано — четири месеца откакто те са били избрани като такива от Комисията.

Законодателният акт за цифровите пазари (DMA) ще стартира да се ползва шест месеца след влизането му в действие. Пазачите на осведомителния вход ще разполагат с най-много шест месеца, откакто бъдат избрани като такива, с цел да се съобразят с новите си отговорности.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР