Новата програма за регионално развитие в периода 2021-2027 г. ще

...
Новата програма за регионално развитие в периода 2021-2027 г. ще
Коментари Харесай

Общините няма да се делят на „градски“ и „селски“, всички ще имат достъп до еврофинансиране

Новата стратегия за районно развиване в интервала 2021-2027 година ще разполага с над 3 милиарда лева безплатни европейски средства, които ще са повече по отношение на в този момент. Това разгласи в Смолян заместник-министърът на районното развиване и благоустройството Деница Николова при присъединяване си в съвещание на Регионалния съвет за развиване на Южен централен регион и полемика за визията за осъществяване на политиката за районно развиване и програмирането на новата европейска оперативна стратегия за поддръжка на районите в интервала 2021-2027 година В нея се включи и вицепремиерът Томислав Дончев.

Към този запас ще се добави и националното финансиране, както и средства от останалите оперативни стратегии, с цел да се реализира по-голям резултат по отношение на районния метод за влияние. „ Целта ни е с по-големия бюджет да финансираме сложни, интегрирани ограничения за развиване на районите според от техния капацитет и потребности ”, изясни Николова. 

Новата оперативна стратегия за районно развиване ще има два съществени основни целта. Първият се чака да финансира действия в десетте най-големи български града, които ще могат да извършват планове, свързани с превъзмогване на проблемите, зараждащи от прираста на популацията, и да развият периферията си като съществени центрове на напредък. Втората предпочитана ос, която ще има по-голям финансов запас, ще бъде ориентирана към всички градски общини и обитаемоте места в тях, стана ясно от ревюто на зам.-министъра.

Проектите, които ще се финансират, би трябвало да водят до икономическо развиване и напредък, защото икономическият съставен елемент ще е водещ.

Зам.-министър Николова сподели още, че посредством новия метод на вложенията към територията общините няма да се разделят към този момент на „ градски ” и „ селски ”. „ Всички обитаеми места ще имат достъп до запас от еврофондовете ”, увери тя.

Ще се поддържа потенциалът на районните препоръки за развиване, които се чака да се натоварят със задачата да селектират плановете на районно равнище. Ще се разпознават най-хубавите планове, които ще са с максимален обсег на територията и с най-голяма изгода за популацията и ще доведат до максимален стопански резултат, разяснява още заместител районният министър.

Разработват се и нови стратегически документи за районно развиване. На равнище регион за обмисляне в тях ще се дефинират най-важните капацитети за развиване. На общинско равнище вложенията ще се вършат въз основа на Общинските проекти за развиване, които би трябвало да са създадени до края на 2020 година Деница Николова обърна внимание, че без тези проекти в градовете няма да може да се извършват планове с европейско финансиране.

Заместник-министърът, кметът на общината Николай Мелемов и заместник-кметът Марин Захариев откриха обновената улица „ Зорница ” в града. Тя е ремонтирана с над 416 хиляди лева от оперативната стратегия и е част от огромен план за възстановяване на градската среда, който е измежду значимите в общината. Те ревизираха хода на работата по други обекти, част от плана.

„ Над 45 млн. лева се влагат в Смолян по линия на Оперативна стратегия „ Региони в напредък ” 2014-2020 година Радвам се, че с европейските средства имаме опция да създадем още по-привлекателни за живеене обитаемоте места. През предишния програмен интервал в общината бяха вложени други 50 млн. лева за по-добър стандарт и качество на живот “, подсети Николова. Тя означи, че в града предстоят още значими вложения в региона на обществените услуги, опазването на здравето, образованието и културната инфраструктура.

В Смолян заместник-министър Николова, дружно с регионалния управител  Недялко Славов и Николай Мелемов откриха и новоизградени защитни стени по поречието на река Черна, част от проекта „ Трансгранично обмисляне и инфраструктурни ограничения за отбрана от наводнения – “Flood protection ”, финансиран по  Програмата за трансгранично съдействие ИНТЕРРЕГ V-A Гърция - България 2014-2020 година Стойността му е  съвсем 11,5 млн. лева От гръцка страна сътрудници по него са регионите Централна и Източна Тракия и Децентрализирана администрация на Македония-Тракия. В България се осъществя от регионалните администрации Смолян, Кърджали, Хасково и Благоевград. В област Смолян  инвестицията по плана е за над 2.1 млн.лв., с които се укрепват сериозни сектори и се почистват коритата на реките Черна в община Смолян, Чепинска в община Рудозем и Върбица в община Златоград.

„ Това е план, който е предварителна защита за човешкия живот. Климатът се трансформира, а това води до естествени стихии, които заплашват хората и унищожават инфраструктурата. С този план пазиме популацията  и слагаме неговата сигурност и успокоение преди всичко ”, съобщи зам.-министър Николова.

Проектът ще разреши по-добра предварителна защита за заплахата от преливане на реките, които протичат през територията на България и Гърция даване на по-бърза информация за предприемане на ограничения.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР