Нова твДо 2010 г. първият ден от болничния се плащаше

...
Нова твДо 2010 г. първият ден от болничния се плащаше
Коментари Харесай

Кой трябва да плаща първите три дни от болничните?

Нова тв

„ До 2010 година първият ден от болничния се плащаше от работодателя, вторите два – от Национален осигурителен институт. През 2010 година по отношение на вилнеещата икономическа рецесия, след извънредно тежки договаряния, на обособен протокол като краткотрайна мярка беше подписано, че работодателите ще заплащат тези пари. Тази 1 година стана 8 години. Договорът не се съблюдава ”, съобщи в предаването „ Събуди се ” Теодор Дечев, шеф на „ Индустриални политики ”, АИКБ.

„ Този подарък сега е от порядъка на 200 милиона лв., на Национален осигурителен институт въобще не им се желае внезапно това да им се стовари. Отнасяме се с цялостно схващане към това тяхно терзание. Става дума за забележителна сума пари ”, разяснява Дечев.



По думите му казусът не е единствено в България, по тази причина в доста страни има интервал на изчакване.

„ Той е друг – 1-2-3 дни. Няма европейски модел, няма международен модел. Това е интервал, в който не получаваш заплата. Има страни, в които първите 4 дни получаваш 80%, по-късно 6 дни – 40%, по-късно отново 80%. Хората се пробват по някакъв метод да се нагодят. Въпросът е да решим дружно какво да се прави ”, съобщи Дечев.

Според Ваня Григорова от КТ „ Подкрепа ” измененията ще се стоварят на гърба на служащите.

„ Ако си поемем сами първите 3 дни, това значи, че когато имаме най-вече потребност от средства, ще бъдем лишени от всевъзможни средства ”, съобщи Григорова.

„ В Австрия интервалът на изчакване значи, че продължаваш да си получаваш заплатата. Това не значи, че служащият остава без всевъзможни средства ”, съобщи Григорова. „ Не е казусът в това, че работодателят заплаща в миг, в който служащият му е болен. Ако болният служащ идва на работа, всичките му служащи ще се разболеят. Има една по-висока цена, които бихме платили, в случай че не платим 3 дни болничен ”.

Теодор Дечев обаче показа данни, съгласно които през 2009 година има исторически най-много от болнични листове – 2,7 милиона.

„ През 2009 година избухва рецесията и има два резултата. Обвиненията към работодателите са, че по време на рецесия работодателите подстрекават служащите да си вадят болнични листа, с цел да трансферират нещо на публичното обезпечаване. През 2010 се споразумяваме. През 20102 има исторически най-малко – 1,4 милиона листа по-малко. Тук не става дума въобще за подстрекателство, а хората са мощно фрустрирани и вървят непременно на работа ”, съобщи Дечев.  

„ Проблемът е пъклен комплициран. Няма по какъв начин да се проконтролират лекарите. Не можем да криминализираме това нещо. Трябва да влезем в ситуацията и на персоналния доктор – в случай че 2 пъти не ти издаде болничен лист, на шестия месец можеш да го смениш ”, съобщи Дечев.

„ Когато са проучвали европейската процедура, сигурно са попадали на такава, при която работодателят или лекари вършат инспекция дали индивидът си е у дома по време на болничен. Има  практика, при която от осигурителния институт могат да изискат да се направи обзор при техен доктор ”, разяснява Ваня Григорова.

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР