Нов ирански генерал излезе от сянката, за да оглави елитните

...
Нов ирански генерал излезе от сянката, за да оглави елитните
Коментари Харесай

Есмаил Гаани - наследникът на Солеймани начело на елитните ирански сили Ал Кудс

Нов ирански военачалник излезе от сянката, с цел да оглави елитните ирански елементи Ал Кудс и да дава отговор за подкрепяните от Техеран сили в Близкия изток, на фона на заканите на Ислямската република да отмъсти грубо на Съединени американски щати за убийството на предходния им началник Касем Солеймани.

Силите Кудс са част от 125-хилядната революционна армия /Корпус на гвардейците на ислямската гражданска война - бел.ред./, военизирана организация, която дава отговор единствено пред висшия водач на Иран аятолах Али Хаменей. Революционната армия упражнява контрол върху иранската балистична стратегия, военноморските й сили следват като сянка американския флот в Персийския залив и включва в себе си напълно доброволните сили " Басидж ".

Подобно на предшественика си, като млад Есмаил Гаани взе участие през 80-те години в осемгодишната война с Ирак, а по-късно се причислява към силите Кудс.

Макар да не известни към момента много неща за 62-годишния Гаани, от глобите на Запада против него можем да предположим, че той от дълго време заема властова позиция в организацията. Вероятно една от първите му задания ще бъде да провежда отмъщението на Иран за петъчния въздушен удар на Съединени американски щати, при който бе погубен неговият дълготраен другар Солеймани.
" Ние сме деца на войната. Ние сме приятели на бойното поле и станахме другари в борбите ", сподели един път Гаани за връзките си със Солеймани, представен от иранската държавна осведомителна организация ИРНА.

Влиянието на революционната армия през последните десетилетия се ускорява от ден на ден както във боен, по този начин и в политически аспект. Конвенционалните въоръжени сили на Иран бяха покосени първо от изтезанията на остарелия офицерски състав по време на Ислямската гражданска война през 1979 г, а по-късно и от глобите.

Основен мотор на това въздействие са елитните сили Кудс, които работят по целия район дружно със съюзни групировки, създавайки асиметрична опасност, която да противодейства на усъвършенстваните оръжия, с които разполагат Съединени американски щати и техните районни съдружници. Сред тези сътрудници са бойците от иракските милиции, ливанското придвижване Хизбула и йеменските бунтовници хуси.

Когато разгласи Гаани за правоприемник на Солеймани, аятолах Али Хаменей назова новия шеф на Кудс " един от най-видните командири " на Иран.

Силите Кудс " ще продължат да работят по същия метод, както по времето на неговия предходник ", сподели Хаменей.

Солеймани дълго време беше лицето на силите Кудс. Той закупи популярност, откакто американски публични представители започнаха да го упрекват за смъртоносните крайпътни бомби, употребявани против американски бойци в Ирак. Неговият облик, който от дълго време е употребен в профилите на хардлайнери в Инстаграм и като тапети за екраните на мобилни телефони, в този момент гледа от билборди, които приканват Иран да отмъсти за гибелта му.

Докато интервенциите на Солеймани в Ирак и Сирия провокираха стотици разбори, Гаани остана по-скоро в сенките на организацията. Името му единствено понякога се появяваше в западните и даже в иранските медии. Личната му история обаче значително прилича тази на Солеймани.

Гаани е роден на 8 август 1957 година в град Машхад, Североизточен Иран. Детските и юношеските му години съответстват с последното десетилетие на монархията. Той се причислява към революционната армия година след революцията през 1979 година Подобно на Солеймани, той на първо време е пратен да потушава кюрдско въстание, избухнало в Иран след свалянето на шаха.
След това Ирак атакува Иран и стартира осемгодишна война, в която са убити един милион души. Много от жертвите са леко въоръжени членове на революционната армия, част от които млади момчета, убити при всеобщи щурмове против иракски позиции.

Доброволците " виждаха, че ги убиват всичките, само че като им нареждахме да тръгнат в пердах, те не се колебаеха ", споделя по-късно Гаани. " Командирът гледа на бойците си като на свои деца, а боецът има чувството, че Бог му е наредил и че би трябвало да направи това ".

Гаани оцелява през войната и се причислява към силите Кудс малко след основаването им. Той работи със Солеймани и управлява контраразузнаването на революционната армия. Според западни специалисти Солеймани се е фокусирал върху страните на запад от Иран, а Гаани - върху тези на изток като Афганистан и Пакистан. Иранските медии обаче не дават подробна информация за активността му в революционната армия.

През 2012 година американското финансово министерство вкарва наказания против Гаани с изказванието, че той е виновен за " финансови заплащания " на прокси сили, свързани с Кудс. Санкциите в частност свързваха Гани с пратка с оръжия, хваната през 2010 година на пристанището в най-многолюдния нигерийски град Лагос.

Властите задържаха 13 контейнера, маскирани като контейнери със стъклена вата и каменни палети. Те откриха в тях 107-милиметрови ракети вид " Катюша ", патрони и други оръжия. Ракетите " Катюша " остават обичано оръжие на иранските прокси сили, измежду които са иракските милиции и ливанското придвижване Хизбула.

Един иранец и неговият нигерийски сътрудник по-късно бяха наказани на пет години затвор поради доставката с дестинация Гамбия, която тогава беше под ръководството на диктатора Яя Джаме. Израелски чиновници обявиха, че ракетите са щели да бъдат доставени на екстремисти в линията Газа, а нигерийските управляващи споделиха, че локални политици могат да употребяват оръжията при последващи избори.

През 2012 година Гаани бе неодобрен от американския Държавен департамент, откакто съобщи, че " в случай че Ислямската република не присъстваше в Сирия, избиването на хора щеше да е доста по-голямо ". Гаани направи това си изявление, директно откакто въоръжени поддръжници на сирийския президент Башар Асад избиха над 100 души в Хула, провинция Хомс.
" През уикенда заместник-ръководителят на силите Кудс изрази обществено гордостта си от ролята, която са изиграли при образованието и оказването на помощ на сирийските сили, и вижте до какво докара това ", съобщи тогавашната говорителка на Държавния департамент Виктория Нюланд.

През януари 2015 година Гаани косвено сподели, че Иран доставя ракети и оръжия на палестинците за битка с Израел.

" Съединени американски щати и Израел са прекомерно дребни, че да си мислят, че могат да устоят на военната мощност на Иран. Тази мощност в този момент се демонстрира в помощ на онеправдания палестински народ и Газа под формата на ракети и оръжия ", сподели Гаани тогава.

Сега силите Кудс са под контрола на Гаани. Макар иранските водачи да обявиха, че имат проект по какъв начин да отмъстят за гибелта на Солеймани, подобен не е оповестен на фона на подготовките за погребалната гала на генерала, почнали през вчерашния ден.

Какъвто и да е проектът за възмездие, Гаани евентуално ще бъде забъркан в него.

" Това, че Гаани оцеля на такива високи позиции (в гвардията) и остана заместител на Солеймани толкоз дълго време, приказва доста за доверието, което му имаха Хаменей и Солеймани. Подозирам, че той няма да има особени компликация да заеме мястото на Солеймани, що се отнася до интервенции и тактика ", споделя Афшон Остовар, създател на книга за иранската революционна армия.

Амир Вахдат и Джон Гембръл от Асошиейтед прес/ БТА
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР