Нивата на затоплящите планетата въглероден диоксид (СО2) и метан (СН4)

...
Нивата на затоплящите планетата въглероден диоксид (СО2) и метан (СН4)
Коментари Харесай

Европа преживяла най-горещото си лято през 2021 г.

Нивата на затоплящите планетата въглероден диоксид (СО2) и метан (СН4) в атмосферата доближиха рекордно високи равнища през 2021 година, която беше една от най-горещите години в света и това акцентира нуждата от смяна. Това съобщи Службата за изменение на климата „ Коперник “ на Европейски Съюз (C3S), представена от Ройтерс.

В международен мащаб 2021 година беше петата най-гореща година в историята, със междинна температура 1,1-1,2 градуса над равнищата от 1850-1900 година Последните седем години бяха най-топлите в света в историята „ с ясна разлика “, споделя C3S на Европейския съюз в отчет, предава Агенция " Фокус ". 

Тъй като излъчванията на парникови газове трансформират климата на планетата, дълготрайната наклонност на стопляне продължи и рекордно рисково време обхвана света предходната година – от наводнения в Европа, Китай и Южен Судан до горскитe пожари в Сибир и Съединените щати. 

„ Тези събития са блестящо увещание за нуждата да променим метода си, да предприемем решителни и ефикасни стъпки към стабилно общество и да работим за понижаване на чистите въглеродни излъчвания “, сподели шефът на C3S Карло Буонтемпо. 

Глобалните равнища на CO2 и метан, главните парникови газове, продължиха да се повишават и доближиха рекордни стойности през 2021 г. Нивата на CO2 в атмосферата доближиха 414,3 елементи на милион (ppm) през 2021 година, което е с към 2,4 ppm по отношение на 2020 година, показват от C3S. Оттам прибавят, че равнищата на метан, изключително мощен парников газ, са скочили през последните две години, само че аргументите за това не са изцяло изяснени. Емисиите на метан се въздействат от рандеман на петрол и газ и земеделие до естествени източници като влажни зони. 

Европа претърпя най-горещото си лято в историята през 2021 година, откакто топлият март и извънредно студеният април унищожиха овощните култури в доста страни, в това число Франция и Унгария. През юли и август средиземноморска гореща вълна провокира интензивни горски пожари в южните страни, в това число Турция и Гърция. Сицилия регистрира нова най-висока температура в Европа от 48,8 градуса по Целзий, връх, който чака публично удостоверение. 

През юли повече от 200 души починаха, когато проливен дъжд провокира смъртоносни наводнения в Западна Европа (Германия, Нидерландия и Белгия).
Учените заключиха, че изменението на климата е направило наводненията най-малко с 20% по-вероятни. 

Отново през същия месец наводнения в китайската провинция Хенан лишиха живота на повече от 300 души. В Калифорния рекордна гореща вълна беше последвана от втория по величина горски пожар в историята на щата, унищожавайки доста горски площи и изхвърляйки голямо количество газове, замърсяващи въздуха. 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР