Ние хората се ласкаем от мисълта, че сме най-съвършения ловец

...
Ние хората се ласкаем от мисълта, че сме най-съвършения ловец
Коментари Харесай

Какво знаете за водните паяци?

Ние хората се ласкаем от мисълта, че сме най-съвършения ловджия измежду всички типове. Това не е напълно правилно. Ако в природата съществува съвършен ловджия, това е паякът, а не индивидът.

Безгръбначното членестоного с осем крайници е изумително творение с антична история и напълно устройство на див звяр.

Повечето от представителите на това голямо семейство, което съгласно експертите е сред 40 и 100 хиляди типа, живеят на сушата и съставляват голямо многообразие от цветове, размери, присъщи особености и метод на ловуване.

По-малко на брой, само че доста любопитни са водните паяци, които не са по този начин добре проучени поради непрекъснатото им местообитание, което се намира най-често в дълбините на моретата и океаните.

Тайнството на живота във водните дълбини прави този тип паяци същинска тайнственост. Няма по какъв начин да не се опитваме да си представим какъв е животът на паяка, чийто дом е дълбоката вода, до момента в който гледаме негови родственици на водната повърхнина.

Там постоянно пробягва един умел ловджия, това е Dolomedes fimbriatus.

Този незначителен представител на паякообразните лови попови лъжички или новоизлюпени рибки. Докато преследва плячката си, той може и да се гмурне във водата, улавяйки се за някое от водните растения.

Интересен факт за водните паяци е, че доста от тях, избрали водата, излизат и на сушата, само че има и чисто водни жители измежду тях, които провокират максимален интерес.

Водният паяк, именуван на латински Argyroneta aqatica, е един от тези паяци, които прекарват целия си живот във водата.

Той излиза на повърхността единствено един път на ден. Водата е мястото му за чифтосване, снасяне на яйцата и търсене на храна. Затова и тялото му е пригодено за този метод на живот.

Покрит е с фини косъмчета, които улавят въздуха и когато паякът се потапя, цялостни с него мяхчето, което е направил от паяжината си и закрепил към някое растение. Прекарва времето си във водния мехур и лови плячката, преминаваща наоколо.

 Факти за водните паяци

Аргиронетът е сиво-кафяв на цвят, само че когато е във водата наподобява сребрист. Това е единственият от паяците, при които мъжкият е по-голям от женската.

Храни се с водни инсекти, личинки и попови лъжички. Този тип воден паяк се среща и у нас в застояли води с водна растителност. Освен в Европа, може да бъде открит и в Азия, и в Япония.

В океанските дълбини обаче живеят същински уникати от фамилията на паяците. Такъв е гигантският морски паяк.

Този жител на студените дълбоки води даже няма тяло. Всичките му органи са ситуирани в краката. Чудноватото творение има дълъг хобот, с който изсмуква медузите и червеите, с които се храни.

Заради странната си анатомия този великански паяк е доста забавен, само че не е заплашителен за хората, тъй като живее на дълбочина до 5 хиляди метра.

Повечето водни паяци обаче с относително дребни и са част от групата артроподи. Всички са хищници със забележителни качества в лова на храната си. Има морски паяци и с 10 или 12 крайници, което приказва за разнообразието на типа и издава една дълга еволюция.

Източник: miau.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР