Неплатеният отпуск до 90 дни ще продължи да се зачита

...
Неплатеният отпуск до 90 дни ще продължи да се зачита
Коментари Харесай

До 90 дни неплатен отпуск ще се зачитат за стаж и тази година

Неплатеният отпуск до 90 дни ще продължи да се зачита за трудов и застрахователен стаж и през тази година - това стана ясно при разискването в парламентарната обществена комисия на проектобюджета на Държавното публично обезпечаване за 2022 година. 

С 12 гласа " за " и " седем " срещу Комисията по бюджет и финанси в Народно събрание одобри на първо четете бюджета на държавното публично обезпечаване (ДОО) за 2022 година.

Заместник-председателят на комисията Деница Сачева разгласи, че парламентарната група ГЕРБ-СДС няма да поддържа плана.

„ По-скоро този план, който се предлага през днешния ден, би трябвало да се преглежда като план на бюджет единствено до 30 юни, тъй като в случай че се одобри, да кажем, актуализация на пенсиите със осигурителния приход до 2021 година, което се приказва, това ще докара до една забележителна сума над тази, която ни се показва сега “

Спорове провокира заложеното покачване на минималния застрахователен приход на аграрни стопани от сегашните 420 на 710 лв..  Aргументът на общественото министерство е, че с това покачване стопаните ще имат застрахователен принос за приемането на минимална пенсия за стаж и възраст.

 istock istock
По тази причина Движението за права и свободи също няма да поддържа плана, съобщи Адлен Шевкед от Движение за права и свободи.

„ Ръстът, с който скача минималният застрахователен приход е 60 лева, а за земеделските производители нараства с какъв брой – с 290 лева “

На репликата, че земеделските производители и тютюнопроизводителите ще пострадат от сериозното покачване на минималния застрахователен приход от 420 лева на 710 лева месечно, финансовият министър Асен Василев отговори:

„ Ако въпросният пчелар от Видин не може да си гледа петте кошера, това е въпрос на политика на министерството на земеделието “.

Асен Василев реагира и на контрааргументите против увеличението на оптималния застрахователен предел от 3000 на 3400 лева

„ Въпросите, които те задават, не са дали ще има 50 лв. или 100 лв. повече, които нормално ги заплаща работодателят, а не самият ИТ експерт, а това дали имат обикновено опазване на здравето, обикновено обучение, дали пътищата наподобяват като лунни пейзажи и това дали имат сигурност. “

Георги Ганев от „ Демократична България “ разяснява, че тематиката остава „ с нюанси, само че няма да обърне колата в обединението “.

„ За тези хора, които са сред 3000 и 3400 лева застрахователен приход, данъкът ще се усили. “

От ИТ фирмите, които са главно наранени от увеличението на оптималното обезпечаване, предизвестиха, че това е стъпка в неверна посока.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР