Недопустимо е заплащането на магистри да се доближава до това

...
Недопустимо е заплащането на магистри да се доближава до това
Коментари Харесай

Шефът на ректорите: Недопустимо е магистри да вземат колкото хигиенистка

Недопустимо е заплащането на магистри да се приближава до това на хигиенистка. Това съобщи ръководителят на Съвета на ректорите проф. доктор Миглена Темелкова пред Българска национална телевизия.

Проблемът със заплащането във висшето обучение е единствено една от аргументите университетите у нас да разгласят стачка, изясни тя в това време. Вчера стана ясно, че в понеделник всички държавни и част от частните вузове няма да отворят порти.

„ Надяваме се, че някой ще ни чуе! Второ: за какво в този момент? Ами, тъй като търпението на академичната общественост се изчерпа. Ако би трябвало да бъда почтена през последните 35 години не се е случвало академичната общественост да бъде толкоз внезапна, толкоз дръзка, само че
това значи за една търпелива общественост, че е на лимита на търпението си “, сподели тя.
Темелкова изясни аргументите за този лимит по този начин: „ Защото възнагражденията в бранша са на равнищата си от 2023-та година. Сами разбирате от 23-та досега какво се е случило, какъв брой е инфлацията, какъв брой се подвигна минималната заплата. Да не приказваме, че административният състав на университетите са
със заплати до минималната работна заплата,
което е неприемливо магистри да получават хонорари близки до хигиенистите в държавните институции. “

Около 140 млн. лева коства на страната нужното нарастване на заплатите, уточни още тя.

„ Законът за висше обучение го е записал, не го желаеме просто ние. Няма го обаче паричният поток от страна на страната, който да подсигурява това. “

„ Отпадането на университетските такси не мина през Народното събрание. Казани са, че тези средства – към 150 млн., са налични. Ние продължаваме да събираме такси обаче. За признатите промени в закона обаче, свързани със заплащането, не знаем има ли средства “, добави тя.

Няма по какъв начин да имаме качествено образования, когато страната е абдикирала от него, уточни още тя.

Според нея в последните 35 години България няма целенасочена политика в региона на образованието: „ Наблюдаваме последствията от политиката на страната през тези години. Качеството се реализира освен с положителни планове, а и с пари – средствата за висше обучение понижават.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР