Не възприемам, че това църквите да останат затворени за Цветница

...
Не възприемам, че това църквите да останат затворени за Цветница
Коментари Харесай

Богослов: Други православни църкви ограничиха достъпа до храмовете, не бива да изкушаваме Бога

Не схващам, че това църквите да останат затворени за Цветница и Великден би могло да бъде възприемано за еретично. Имаме образци на други православни църкви, които ограничиха достъпа до храмовете си - оставиха само свещениците да служат в тях, а приканиха вярващите да те останат в своите домове и да наблюдават тези молитвени последования онлайн или посредством видеоконферентни връзки. Това е процедура, която умерено можем да забележим и във Вселенската Патриаршия, и в Руската черква, това се вкара преди близо месец от Чехословашката православна черква.

Това сподели за БНР богословът Пламен Иванов преди днешната среща на премиера Бойко Борисов със Светия синод по отношение на идните великденски празници.

„ Това е отговорност на самото духовенство, само че и отговорност на всеки вярваш, тъй като в изискванията на тази пандемия, която е сега, ние не сме виновни просто един към различен, единствено и само за себе си, ние сме виновни към нашите близки, към нашите другари, към нашето общество ".

Иванов се надява на смяна в позицията на църквата, която съобщи, че храмовете ще останат отворени, а където е допустимо ще се служи на улицата.

„ Ние сме виждали нормално на Великден какъв брой хора се събират към храмовете. Смятам, че това в тази обстановка не би трябвало да се позволява и че не е належащо просто един апел на някой митрополит - да каже „ Останете си в къщи ". Необходими са по-сериозни ограничения, тъй като нашият народ е в избрана степен набожен. Може и да е битово-религиозен, само че той обича навръх тези празници да не се преценява с нищо, а само със своята религия. Тук е мястото на духовните водачи и да се вършат точно като такива и да призоват хората наложително да си останат по домовете. Не просто да им предлагат, да ги накарат да останат ".

„ Църквата стартира да се държи като едно огромно, разединено цяло, където всеки споделя за неговата си епархия какво да се случва и какво предлага. Според мен църквата единно би трябвало да излезе с едно ясно мнение. Имаме процедура в другите поместни православни църкви и би трябвало тази процедура да се отнесе и в сегашния миг, в актуалната обстановка, тъй като тя е спешна и сериозна. В последна сметка значимото е да се резервира животът и здравето на хората. Много от тези, които постоянно посещават богослужения, от тях са в по-напреднала възраст. Би трябвало да могат те да бъдат предпазени и да имат поддръжката точно на църквата.

Вярата ни пази, само че не трябва да изкушаваме и Бога. Не бива да се вършим на освен това! В тази обстановка вярата би трябвало да ни резервира духом, вярата би трябвало да ни поддържа, само че и ние също би трябвало да понесем своята отговорност към останалите към нас ".

„ Предходната неделя чествахме паметта на Света Мария Египетска - жена, която е прекарала целия си живот в пустинята. Тя не е ходила там на черква, не се е причастявала, несъмнено не е знаела и по кое време е Великден, само че със своя живот и със своята религия тя е потвърдила предаността си пред Бога и църквата я е провъзгласила за светица ", акцентира богословът и прикани да превърнем домовете си в черква за празниците и да ги осъществим с молитвен дух.

„ Бог не желае ние да загинем, Бог желае да живеем и това е значимото в тази ситуация ".

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР