Не възнамерявам да предложа на това Народно събрание отмяна на

...
Не възнамерявам да предложа на това Народно събрание отмяна на
Коментари Харесай

Министър Вълчев: Не мисля да предлагам отмяна на външното оценяване след 4. и 10. клас

„ Не имам намерение да предложа на това Народно заседание анулация на Националното външно оценяване в 4. и 10. клас. Тъй като не смятам, че епидемиологичната обстановка през юни, когато изпитите се организират, ще бъде по-лоша, в сравнение с е в този момент. “ Това съобщи пред министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

„ Дадохме опция 1-3. клас да се удължи с три седмици образователната година, 4-6. клас с две седмици. 313 учебни заведения избраха тази опция “, добави министърът.

По думите му над 300 учебни заведения ще учат през юни за сметка на декември ", сподели още министърът.

Той показа, че желанието от началото на образователната година е да има най-много присъствено образование, само че осъзнава, че то не може да се осъществя. „ Ако върнем всички възпитаници, рискуваме по-късно всички още веднъж да останат у дома. Януари и февруари са най-епидемичните месеци всяка година. Виждате какво става в Европа, сега България и още няколко страни са като острови на тъмночервената карта. Ние през януари имахме условен шанс, нашите ограничения дадоха резултат. Успяхме да създадем по този начин, че близо половината възпитаници да учат през целия месец и това е най-хубавата вест ", сподели той.

По думите му, онлайн образованието е избавило натрупването на дефицити, забавянето в просветителното развиване на децата. То е по-добра опция на нищото, само че никога не е пълноценна опция на присъственото образование.

Според министъра доста са разногласията дали учебните заведения и учениците са главните фактори за разгръщане на болестта и няма подозрение, че те способстват. Въпросът е какъв брой - в някои случаи повече, в други по-малко, според от възрастта на учениците, от подхванатите ограничения.

„ Доказа се тезата, че дребните деца не са главните заразители. Колкото по-малки са децата, по-малко рецептори имат, по-малко репликират вируса, безсимптомните преносители по-малко заразяват. Няма по какъв начин една система, в която всекидневно вземат участие милион и 100 хиляди учители, възпитаници и деца от детски градини да не бъде фактор. Няма друга система, в която всеки ден по седем в една стая има 20-30 индивида. Не са казусът децата. Проблемът е класната стая ", сподели още Вълчев.

По думите му първи-четвърти клас не са учили по-малко от предишни години присъствено, а като цяло са учили повече, защото предишни години има една седмица екскурзии, две-три седмици грипни ваканции и ваканции заради усложнена климатична конюнктура. „ В момента има 5 - 12. клас близо 600 деца, които са избрали да останат да се образоват у дома. “, заключи министърът.

Според него, системата като цяло действа, само че казусът е, че електронното образование от разстояние не може да бъде обезщетителна заместваща опция на присъственото образование - понижава мотивацията за учене, успеваемостта на педагогическото взаимоотношение не е толкоз мощна, и тези загуби са толкоз по-големи, колкото са в по-ниска възраст децата.

„ Настроенията се менят, преди два месеца на цялата общност мненията бяха 50 на 50. Сега изрично родителите и учителите са сигурни за присъственото образование. Единственото, което можем да сложим на везната против здравето, е образованието. Това е, за което поехме риск “, добави той.

За тази седмица има малко нарастване на случаите по отношение на предходната, само че като цяло сме в удобен сюжет. Ако този сюжет се задържи, можем да се мисли за по-голямо разхлабване.

Няма антиваксърска конфигурация измежду учителите, безапелационен беше министърът. Има нерешителност. Има едно изчакване. Въпреки това, има 24%, които са декларирали предпочитание за имунизация.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР