Най-високата степен на предупреждение по системата на НИМХ-БАН при екстремно

...
Най-високата степен на предупреждение по системата на НИМХ-БАН при екстремно
Коментари Харесай

Код червен и над 42 °C – как да реагираме, ако прегреем

Най-високата степен на предизвестие по системата на Национален институт по метеорология и хидрология п при рисково високи температури – " Червен код " – е оповестена през днешния ден в три области в Северна България –  Плевен , Велико Търново и Русе . Максималните температури ще са към 40 – 42 градуса.  " Оранжев код " важи в по-голямата част от страната за стойности сред 39 и 41 градуса , а в София, София-област, Перник, Смолян, Добрич, Варна и Бургас температурите ще са сред 35 и 38 градуса.

В сряда обаче ще е още по-горещо, като червен код се чака в почти цяла Южна България, а в области като Пловдив и Ямбол се предвиждат към 42 – 43 °C на сянка. Причината са топли въздушни маси, които идват от Северна Африка към Европа. Разхлаждането се чака в четвъртък, когато времето ще е прохладно и са вероятни краткотрайни превалявания.  

БЧК напомня, че високите температури  могат да слагат в риск здравето и живота на всеки, изключително на възрастните, хронично болните и децата.  Ето по какъв начин да действаме и по какъв начин да се предпазим.

Какви могат да бъдат провалите от прегряване и по какъв начин да реагираме 

• Топлинен синкоп   –  ненадейно уголемение на кръвоносните съдове и занимателен пулс. Кръвното налягане спада, предизвиквайси  кратковременна хипоксия на мозъка. Последицата е къса загуба на схващане (синкоп). 

Мерки : поставете потърпевшия в легнало състояние и вдигнете за малко краката нависоко.

• Топлинно изтощение  – може да бъде разпознато по бледата, студена и потна кожа, ускорения пулс, спада на кръвното налягане, естествена, до леко нараснала телесна температура, мускулни конвулсии (крампи). В някои случаи са вероятни прилошаване, повръщане, безпокойство. 

Мерки : поставете краката в студена вода и приемайте течности при леките случаи без гадене и замъглено схващане. При несигурно кръвообръщение и разстройване в съзнанието, потърсете здравна помощ.

• Топлинен удар  – нарушава се температурната регулация на тялото. То се настройва за формиране на пот, стига се до задържане на топлота. Телесната температура се повишава непрестанно. Може да бъде разпознат по изначало сухата, гореща, алена кожа, която по-късно става сиво-синкава, повишава се телесната температура, появява се гадене, виене на свят, главоболие, форсират се пулсът и дишането, замъгляване или загуба на схващане. 

Мерки : охлаждане на тялото, с леко издигната горната част, подаване на О2, надзор на пулса.

•  Слънчев удар  –  признаците постоянно пораждат със забавяне, а като последица може да се развие мозъчен оток с повишение на вътрешното налягане. Особено рискова група са деца и хората с гола глава. Можем да разпознаем слънчевия удар по алената, гореща кожа на главата, прилошаване, повръщане, виене на свят, болки и стягане в челото, ускорение на пулса, намаляване на кръвното налягане, замъгляване или загуба на схващане. 

Мерки : поставяне в студена вода (лед), горната част на тялото - леко издигната, изстудяване на главата с влажни кърпи, подаване на О2, надзор на пулса.

Как да се предпазим

Избягвайте излизането на открито в най-горещата част на деня. 

Ако излизането е неотложно, стойте на сянка и  носете шапка и светли облекла.

Използвайте крем с висок слънцезащитен фактор. 

Пийте задоволително течности. 

Ако почувствате неразположение, неотложно потърсете здравна помощ.

 
Екстремна гореща вълна: милиони хора в Европа, Съединени американски щати и Азия са наранени

 
Източник: momichetata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР