Най-спешният проблем за решаване в здравната система у нас към

...
Най-спешният проблем за решаване в здравната система у нас към
Коментари Харесай

Николай Петров: Клиничните пътеки и лошият мениджмънт докарват болниците до фалит

Най-спешният проблем за решение в здравната система у нас все още е оцеляването на болничната помощ. Това акцентира в студиото на „ Лице в лице” здравният министър проф. Николай Петров. По думите му приказваме за насъбрани задължения на лечебните заведения от над 500 млн. лева

„ Има лечебни заведения, които са добре ръководени, има лечебни заведения, които са много зле. Едни процеси, които са се натрупали години наред, пристигна моментът да експлодират”, уточни той.

Според него в случаи като тези в Ловеч, Враца, Димитровград и Поморие има няколко казуса – закупуване на артикули, медикаменти и консумативи на неизгодни цени, неточно отдаване на пространства чартърен и неприятни контракти за взаимна активност, както и „ една справедлива причина” – клиничните пътеки.

„ От 2006-7 година, когато са стартирали клиничните пътеки, те не са мръднали като цена, заплатите на хората се калкулират от тези клинични пътеки”, изясни Петров. По думите му в един миг делът на възнагражденията нараства прекалено, а най-после дори и на тях се постанова да бъде посегнато.

Здравният министър се разгласи за предоговаряне на цените и дейностите, включени в клиничните пътеки, както и за изнасянето на част от тях в доболничната помощ за спестовност.

По мотив предложенията на Българска социалистическа партия страната да заплати задълженията на лечебните заведения и те към този момент да не са търговски сдружения, проф. Петров уточни: „ Това е правено, години обратно са покривани задълженията от остатъка на бюджета в края на годината, само че идната година е регистриран нов дълг, което значи, че това не е решение”.

Текат и диалози за увеличение на средствата за болнично лекуване на здравно неосигурени. Към момента за задачата се отпускат 2,5 млн. лева, само че разноските наближават 3 млн. „ Тук приказваме за потвърдено небогати хора. Има механизъм, по който Агенцията за обществено подкрепяне ревизира и плаща”, изясни министърът, като добави, че в случай че бъде установена корист лечебното заведение е оставено единствено да си търси парите от пациента по правосъден път, което за него е изгубена идея.

Според министъра със 163-те милиона лв. по плана за възобновяване на незабавната помощ този бранш ще може да стане по-привлекателен за медиците. С парите ще се ремонтират и строят филиали и незабавни отделения, ще се купят 400 нови коли за спешна помощ и здравно съоръжение.

Проф. Николай Петров изрази вяра, че системата за електронни търгове за медикаменти в Министерство на здравеопазването ще докара до събаряне на цените, при които се подписват покупко-продажбите. Той означи, че стартът на платформата е бил сложен, само че към този момент работи и всеки може да вижда параметрите на всяка оферта, както и критериите за оценяване. По думите му 20% по-ниски цени ще са „ чудо”.

Той е провеждал срещи с основния прокурор по тематиката с фиктивните болнични, като призна, че това е сериозен проблем. Работодатели са му дали информация и за „ недобри практики” в страната. Министерство на здравеопазването ще излезе с нормативни промени, които да затегнат контрола.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР