Най-общо в кулинарията има два вида сос, които се разделят

...
Най-общо в кулинарията има два вида сос, които се разделят
Коментари Харесай

Мастър клас в сосовете

Най-общо в кулинарията има два типа сос, които се разделят по цветови белег – бели сосове и червени. Ако преглеждаме технологията им на подготвяне те могат да бъдат със или без брашно, студени или топли, месни, рибни, млечни, сметанови, яйчно-маслени или на кисела основа.

Когато се прави червен сос всекидневно се употребява месен бульон. Брашното се запържва до момента в който стане леко кафеникаво, след което се разбърква деликатно с малко масло и вода и към него се долива бульона. Последно добавяте и подправките.

За белите сосове най-често вместо бульон се употребява мляко или сметана, а процедурата по приготвянето му е същата.

Най-известните сосове са:

Бешамел - разтопено масло, което се смесва с брашно и към тях се прибавят мляко и сол. Този сос има голям брой вариации, само че базовият подобен е извънредно елементарен и в същото време вкусен;

Болонезе – в основата му са мляното месо и доматеният сос;

 сос болонезе

Нормандски сос – сервира се с риба и се прави от масло, брашно, рибен бульон, жълтъци, лимон и черен пипер;

Майонезен сос – подобаващ за пици, меса, яйца - състои се от горчица, жълтъци, лимонен сок, зехтин и сол на вкус;

Доматен сос – сервира се към тестени или месно-зеленчукови ястия.

Когато желаете сосът да се сгъсти по-бързо не слагайте похлупак при варенето или прибавете малко брашно или картофено нишесте. Бърка се в една посока с цел да няма буци.

Ако ви се коства, че сте прекалили с мазнината по време на приготвянето на соса пуснете вътре няколко късчета самун, които ще оберат мазното.

Ако пък сте се престарали и количеството сос, което сте приготвили е повече от нужното не се тормозете - множеството сосове без майонезения може да бъдат съхранявани във фризер. Важното е да не са на млечно-яйчна основа.

Източник: gotvach.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР