Националният отбор по волейбол на България за юноши под 17

...

България U17 спечели групата си на Балканиадата в София

Националният тим по волейбол на България за юноши под 17 години, воден от Мартин Стоев, приключи като водач груповата фаза на Балканиадата в София. Младите " лъвове " се постановиха над главния си противник Гърция с 3:1 (25:20, 25:18, 17:25, 26:24) в мач от група А, изигран в столичната зала " Христо Ботев ".
 България - Гърция U16 @@@

Така българските момчета имат 9 точки в актива си (3 победи) , гърците са втори - с 6 точки (2 успеха).
Първият гейм потегли точка за точка през цялото време. Интригата продължи до 17:17, когато Алекс Николов застана на крайната линия. Българските момчета излязоха напред след сервис и ас на Николов. Силни минути за Ерик Стоев усилиха преднината за 22:18. Гръцките състезатели се обезсърчиха и започнаха да бъркат. До края родният отбор не срещна особени проблеми и поведе след 25:20. Във втората част играта бе завързана през цялото време и повтори до известна степен предходния гейм. При 10:10 воин за България още веднъж бе Алекс Николов, който затрудни посрещането на гърците със сервис. " Трикольорите " заиграха още по-вдъхновено и след постоянна преднина задатъкът се усили на 2:0 гейма.
Третата част потегли стремително за Гърция - 5:1. В идващите минути превъзходството на " елините " продължи, като се стигна до 20:10. В основните моменти момчетата на Мартин Стоев съумяха да стопят от дистанцията, само че не се стигна до освен това. Състезателите от южната ни съседка понижиха пасива си на 2:1 гейма.

Решителният четвърти гейм започва отлично за родните представители - с преднина от няколко точки. Играчите на Йоргос Бакодимос обаче застанаха компактно зад противника и останаха на точка от българските момчета. Те обаче устояха на офанзивите на гърците и още веднъж преобладаваха. Разликата нарастна до 5 точки при 13:8, след което още веднъж последваха трагични моменти. При 15:14 съседите още веднъж дишаха във врата на младите " лъвове ". Борбата продължи, нашите съумяха да излязат от обстановката. За съперника обаче обстановката стана тежка - втори играч напусна терена заради травма в глезена. След 20:18 интригата се завърна и след нова драма играта претърпя поврат - тъждество, и точков задатък за гръцкия тим при 23:20. Малко по-късно обаче българите извадиха страхотна отбрана и след 24:22 резултатът стигна 24:24. Сервисът на Владимир Гърков бе основен и изведе отборът ни за гейм и мачбол при 25:24. Отлична офанзива на Алекс Николов постави точка на разногласието и България записа трета поредна победа, завършвайки съвършено груповата фаза.

Най-резултатен бе още веднъж Владимир Гърков с 19 точки (3 аса) , 14 добави Александър Николов (3 аса) . За Гърция Александрос Нанопулос завърши с 18 точки (1 ас, 1 блокада) .

На полуфиналите на следващия ден младите " лъвове " ще срещнат втория от група Б Турция в 18:00 ч. Другият полуфинал е сред Румъния и Гърция два часа по-късно.

В първия дуел от групата за деня Сърбия надви над Молдова с 3:1 (25:18, 25:15, 22:25, 25:15) и приключи на трето място. " Плавите " ще играят в неделя (7 юли) за петото място на Балканиадата против спечелилия от полуфинала за 5-7 място, който ще се организира през днешния ден (6 юли).
  Снимки: Емона Цончева, Sportal.bg