Националният отбор на България по баскетбол за мъже до 20

...

България отстъпи пред Чехия след продължение в Матосиньош

Националният тим на България по баскетбол за мъже до 20 години позволи първа загуба на европейското състезание в дивизия " В " в португалския град Матосиньош. В последния си мач от група " В " българите отстъпиха след продължение на Чехия с 89:93 (23:21, 20:26, 11:18, 25:14, 10:14) и по този начин остават на второ място в класирането и на четвъртфиналите ще играят с спечелилия в група " А ". Чехита са победител в група " В ". Двубоят сред България и Чехия бе доста забавен и първокласен, макар високия залог за първо място в групата. В първите минути преимуществото бе на страната на българския тим, който се отдръпна на първата отмора с 2 точки задатък при 23:21. Постепенно обаче чехите взеха самодейността и започнаха да натрупат задатък, който доближи до 11 точки единствено 7 минути преди края на постоянното време. Последва обаче доста мощна серия за българския отбор, който даже поведе в резултата със 74:73 2:05 минути преди края след панер на Цветомир Чернокожев. В оставащите 125 секунди двата чехите си върнаха задатъка, само че тройка в края на Борислав Младенов докара дуела до спомагателни 5 минути. В тях Чехия стартира със серия от 5:0 точки и макар опитите на българския отбор да обърне резултата, това по този начин и не се случи. Най-резултатен за България бе капитанът Чернокожев, който завърши с 33 точки и 12 битки. Още 19 точки добави Александър Матушев, а Младенов завърши с 9 точки. За Чехия Марек Уелш вкара 32 точки, до момента в който 17 добави Мирослав Щафл. В четвъртфиналите България ще играе с спечелилия от мача сред Русия и Беларус.