Наскоро стана ясно, че мъжкият национален отбор на България по

...
Наскоро стана ясно, че мъжкият национален отбор на България по
Коментари Харесай

Кой е Коди Милър-Макинтайър?

Наскоро стана ясно, че мъжкият народен тим на България по баскетбол ще разчита на още един натурализиран плеймейкър, който да " влезе в обувките " на Дий Бост. Става въпрос за пойнт гарда на турския Газиантеп Коди Милър-Макинтайър, който получи български паспорт и още през идната седмица ще следим дебютните му мачове с националния екип в дуелите против Румъния и Португалия от предквалификациите за ЕвроБаскет 2025. По тази причина Sportal.bg ви показва първата от общо двете елементи, отдадени на кариерата и живота на Милър-Макинтайър.

Коди Милър-Макинтайър е родом от градчето Хай Пойнт в Северна Каролина. Висок е 191 сантиметра и се състезава главно на позицията плеймейкър. Запалва се по баскетбола още от дребен, като още в гимназията демонстрира своя капацитет и извежда тима на Военната академия Харгрейв до баланс от 38 победи и единствено 1 загуба през 2012-а. По този метод Милър-Макинтайър сграбчва окото на експертите и е оценен от скаутите на ESPN като гений с четиризвезден капацитет (от общо пет), като също по този начин е определен да играе в районния " Мач на звездите " Jordan Brand Classic в Шарлът. Освен това печели номинация и за най-престижния показателен мач за гимназисти - McDonald`s All-America, който събира най-хубавите баскетболисти от цяла Северна Америка.

Така се стига до заветния миг, в който Милър-Макинтайър взема решение да продължи развиването си в университета Уейк Форест, откъдето е тръгнал пътят на митове като великия Тим Дънкан и бъдещия член на " Залата на славата " Крис Пол. Милър-Макинтайър прави стабилен новобрански сезон за Уейк Форест със междинни индикатори от 8.1 точки, 2.7 битки и 2.6 асистенции. Постепенно атлетичният гард набира самочувствие и в третата си година към този момент е измежду най-резултатните състезатели в своя тим, постигайки по 14.5 точки на мач. Състезателят записва 9 мача с най-малко 20 маркирани точки през сезон 2014/15 и е един от шестимата играчи в конференцията ACC, които приключват акцията с общо над 1000 точки през акцията. В последната си година в колежа обаче Милър-Макинтайър получава фрактура в крайници и е заставен да пропусне първите осем мача на отбора си. Той по този начин и не съумява да надгради върху представянето си от миналия сезон и приключва колежанската си кариера със приблизително по 9.4 точки, 4.5 битки и 4.0 асистенции.

Следва несполучлив опит в Драфта на НБА, след което Милър-Макинтайър взема решение да направи това, което нормално вършат състезателите с капацитет, които не са съумели да намерят място в най-силната лига в света - да се впуснат в провокациите в Европа. Първият тим на плеймейкъра на Стария континент е елитния белгийски Льовен. Там Милър-Макинтайър показва, че е изцяло нагоден към стила на игра по европейските терени и се трансформира във водещ изпълнител на отбора си с по 17.2 точки, като също така свети и с по 5.8 асистенции на мач. Отборът му обаче е един от най-слабите в шампионата и губи 25 от 34-те си мача. След това обаче Милър-Макинтайър прави стъпка нагоре и отива да играе в мощната ВТБ Лига с екипа на Парма Перм през сезон 2017/18, като с съветския състав той реализира индикатори от 16.0 точки, 5.0 битки и 8.0 асистенции в 24 мача. Също като Льовен обаче, Парма не е по никакъв начин сполучлив през тази акция и финишира с актив от 7 победи и цели 17 загуби.

Интересен факт е, че през годините Милър-Макинтайър и правил несполучливи опити да си заслужи място в НБА. Той се е състезавал за тима на Лос Анджелис Лейкърс в Лятната лига през 2019-а, а един сезон по-рано даже облича екипа на дъщерния тим на Далас Маверикс - Тексас Леджендс, в Лигата за развиване. Милър-Макинтайър взима присъединяване в осем мача на " тексаските митове " и записва по 10.6 точки, 6.1 битки и 6.3 асистенции, само че по този начин и не съумява да си заслужи най-малко двупосочен контракт в НБА. 

Така се стига до разлъка и високолетящият гард поема назад в позната посока - ВТБ Лигата, този път с тима на Зенит. Милър-Макинтайър приключва сезон 2018/19 със приблизително по 9.3 точки и 5.4 асистенции в 19 мача с отбора от Санкт Петербург, а през идната акция отнася гениите си към друга водеща лига в Европа - Адриатическата, където облича екипа на Цедевита. Възпитаникът на Уейк Форест обаче по този начин и не съумява да се задържи някъде за повече от един сезон, като в идващите няколко акции играе поредно за елитни тимове като Партизан, Бург, Андора и Газиантеп, в който е и сега.

Естествено, най-сериозно усещане във визитката на Милър-Макинтайър прави интервалът му в най-престижното баскетболно състезание на Стария континент - испанската Лига Ендеса. През предишния сезон гардът дебаркира в състава на Морабанк Андора и се трансформира в един от най-впечатляващите състезатели в шампионата. Гардът прави страховит самостоятелен сезон и е непрекъсната опасност за всеки противник, като приключва акцията със междинни индикатори от 13.7 точки, 3.9 битки и 5.1 асистенции при 46% пукотевица от игра, а също така звездата му заблестява и в Еврокъп, където приключва с по 13.4 точки, 3.6 овладени топки и 6.9 асистенции. 

В един от най-хубавите си мачове през сезона Милър-Макинтайър попилява отбраната на колоса Реал Мадрид и извежда тима си към победа с 88:83 над " белите ", откакто записва 28 точки, 7 битки и 8 асистенции. Месец по-късно наред да бъде осъден е и другия исполин на испанския баскетбол - Барселона, като Милър-Макинтайър вкарва 26 точки за 27 минути на каталунците. През този сезон пък баскетболистът прави доста мощна година в друго топ 5 състезание - турското, където осъществя по 14.3 точки и раздава по 6.2 асистенции за Газиантеп.

Стилът на игра на Милър-Макинтайър е построен върху упоритостта му да си проправя път към коша с нападателни пробиви. Взимайки поради обстоятелството, че съгласно публични данни тежестта му е 90 кг, гардът употребява мускулестото си тяло и страхотната си експедитивност, с цел да надиграва бранителите си един на един. Тук би трябвало да споменем, че Милър-Макинтайър никога не е добър стрелец от далечно разстояние и това се удостоверява от генерално ниския му % от тройката, който варира сред 27% и 33% в последните му няколко години в европейския баскетбол. По тази причина Милър-Макинтайър избира да печели точките си с мощните си пробиви, като за това оказва помощ и изключителната му атлетичност, като нееднократно е ставал създател на зрелищни забивки и атрактивни осъществявания при поднасяния.

С две думи - Коди Милър-Макинтайър е в действителност класен играч на равнище Еврокъп, който сигурно ще успее да замести Дий Бост в националния тим. Както е известно, дългогодишният национал мина в тима на АСВЕЛ в Евролигата и макар че към момента не се е отказал дефинитивно от българския отбор, то евентуално това е просто условност, защото неотдавна документи получи и различен американец на позиция едно - звездата на ЦСКА Брандън Йънг. С привличането на Милър-Макинтайър обаче България още веднъж разполага с жизненоважно оръжие на може би най-ключовата позиция в баскетбола. Предстои да забележим по какъв начин гардът ще се впише в състава на Росен Барчовски и се надяваме той бързо да стартира наказателната си акция още при гостуването на Румъния в четвъртък.
Източник: sportal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР