Напрежението около споразумението за иранската ядрена програма доведе до увеличаване

...
Напрежението около споразумението за иранската ядрена програма доведе до увеличаване
Коментари Харесай

Гайл Тверберг: Поскъпването на петрола ще удари първо авиацията и туризма

Напрежението към съглашението за иранската нуклеарна стратегия докара до увеличение на цените на петрола, а това може да докара до разтърсвания в голям брой основни бизнес браншове. Още в понеделник изпълнителният шеф на една от нискотарифните самолетни компании предизвести, че браншът не е подготвен за цена на черното злато към 80 $ за барел, каквато е тя сега. Ще продължи ли повишаването на петрола и какъв ще бъде резултатът върху международната стопанска система разяснява за " Хоризонт " икономическият анализатор Гайл Тверберг.

„ Допускам опцията цените на петрола да се повишат до 85-90 $ за барел, само че по-късно да се върнат назад. Може би това ще е някакъв връх, само че откакто го доближат, могат и да се намалят до равнищата от декември предходната година или началото на тази година. “

Запитана по какъв начин покачващите се цени ще се отразят на бизнеса и можем ли да забележим браншове, в които това повишаване ще докара до съществени проблеми - да вземем за пример в авиацията, превоза и туризма Гайл Тверберг съобщи:

„ Поскъпването на петрола ще удари доста стопански браншове. По-сериозен ще е резултатът върху браншове, които и в този момент не се оправят доста добре. Разбира се, авиоиндустрията ще го усети доста съществено, само че аз съм уверена, че те ще намерят метод да се оправят със обстановката. Всъщност в известна степен там имаше проблеми още месеци преди да стартира растежът на цените на петрола. В дълготраен проект позволявам, че може да има проблем с банките, където кардинално има неизчистени въпроси и неприятности - помислете да вземем за пример за Дойче банк. Утежняващо събитие ще бъдат съмненията във валутните курсове, които постоянно съпровождат промени в цените на черното злато. Всъщност, измененията могат да се случат в браншове, в които въобще не позволяваме, че може нещо да се обърка. Но другояче - да, авиацията и туризмът са секторите, в които незабавно ще се усети резултат от повишаването на петрола. “

Какви проблеми се обрисуват за банките поради покачващите се цени на петрола:

Някои от резултатите няма да дойдат като пряк резултат. Според мен поради покачващата се цена на петрола ще има проблеми с деривативните принадлежности. Като прибавим и измененията в лихвените нива, които се чакат и съмненията във валутните курсове, можем да чакаме проблеми при банките. Да не забравяме и това, че част от клиентите на банките могат да усетят отрицателен резултат от покачването на цената на петрола. Ако сега тези клиенти имат проблеми в бизнеса, повишаването на петрола може да ги докара до ръба на банкрута или напряко до банкрут. В подобен случай те няма да съумяват да заплащат заемите си към банките, а това води до увеличението на неприятните заеми в системата. “

Един от методите на централните банки да повлияят върху този развой е посредством лихвената си политика. Дали Федералният запас ще промени желанията си за покачвания на лихвите няколко пъти тази година:

„ Към този миг няма индикации, че те ще създадат нещо. Увеличаването на лихвите ще докара до повишаване и на цените, евентуално повишаване на някои акции и като цяло растеж на пазарите. Има хора, които считат, че по този метод американската стопанска система ще стане още по-доминираща спрямо европейската. Те считат, че това е добре и че би трябвало да се случи. В Съединените щати хората работят интензивно върху това доларът да стане по-скъп от еврото. В момента двойката се движи към 1,17 $ за едно евро. Разбира се, това прави обстановката доста нестабилна. Освен това, в случай че еврото изгуби от цената си, от европейска позиция ще има повишаване на всички американски артикули и услуги, без действително тук да има нарастване. “

По-високи цени на петрола или по-високи лихви като индивидуален фактор водят до понижаване на икономическия напредък. Комбинацията от двете сигурно ще доведат до понижаване на международния стопански напредък, предвижда още Гайл Тверберг. 

„ Моето безпокойство е, че може би не в идващите няколко месеца, само че относително скоро може да забележим повтаряне на рецесията, която видяхме в интервала 2007 - 2009 година. Този път обаче обстановката може да е още по-тежка “, заключи Тверберг. 
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР