Над 10 000 човека изгледаха 63-ия пореден традиционен мотокрос в

...

Уникално! Над 10 000 гледаха мотокроса в Бобошево

Над 10 000 индивида изгледаха 63-ия следващ обичаен мотокрос в Бобошево, който се организира без спиране от 1956 година до в този момент. Още от рано сутринта публиката беше заела места към трасето и феновете на мотоциклетния спорт видяха 78 водачи във всички класове да карат в спортните маншове. На формалното разкриване бяха поканени митове в мотокроса от разнообразни генерации, като един от тях Павел Наков- Пако е карал още в първото съревнование преди 63 години.

88 годишният Наков беше награден със специфичен плакет от Българската федерация по мотоциклетизъм, и получи доста пожелания за здраве и дългоденствие. Най-малките водачи в клас до 50 кубически сантиметра още веднъж бяха най-аплодирани от публиката, тъй като момчетата от 4 до 8 годишна възраст направиха доста забавни два манша. Николай Павлов ( КТМ) си заслужи първото място на подиума, откакто си размениха по една победа със Симеон Тодоров ( Ямаха). Заради триумфа си във втория манш Павлов победи с огромната купа, Тодоров остана втори, а трети Андрей Замфиров ( КТМ). МХ 65 и МХ 85 караха дружно, само че с обособени класирания за награждаването. Дани Цанков ( Ямаха) победи съперниците си при 65 кубиковите машини, Илия Димитров ( КТМ приключи втори, трети стана Александър Тасев ( Ямаха).

СНИМКИ

Малшанс за спечелилия първия манш Мирослав Димитров ( Ямаха) в МХ 85, който две обиколки преди края на втория спука гума и не съумя да продължи. Въпреки това Димитров зае третата позиция в крайното нареждане. Победата в класа завоюва Тервел Замфиров ( КТМ), Георги Илиев (КТМ) финишира в Бобошево на второто място. Майкъл Иванов ( КТМ) беше решил да кара в МХ1, а не както през целия сезон в МХ2, само че все пак сподели,че се намира в отлична форма и изпревари съперниците с и в двата манша. След него на подиума в МХ1 се качиха Алекс Димитров (Хонда), който за първи път взе участие в този клас, само че си потегли с купата за втората позиция в класирането. Любомир Васев ( Ямаха) приключи трети. За МХ2 Димитър Грозданов ( КТМ) се качи на най-високото ходило на подиума. Виктор Бориславов ( КТМ) и Хакан Халми ( КТМ) останаха след него на втората и третата позиция.

Най-многолюдния клас МХ беше разграничен на две групи. В група „ А” попаднаха първите 20 състезатели класирани съгласно времената от квалификацията, а в група „ В” останалите 21. Бобошевският водач Емилиян Георгиев ( Хонда) стана победител в „ А” група и получи най-вече овации от феновете, които останаха за награждаването на призьорите. Владимир Попов ( Кавазаки) стана втори, а Николай Колев ( Хонда) финишира на третото място. В Група „ В” Христо Димитров ( КТМ) завоюва борбата за първата позиция. Втори и трети са Методи Костадинов ( Кавазаки) и Марио Тотошов ( Хонда).

СНИМКИ

Президентът на БФМ Богдан Николов връчи специфичен приз на кмета на Бобошево Крум Маринов за отличната организация като домакини, и му пожела мотокроса в Бобошево да продължи още доста години. Всички състезатели, които се качиха на подиума получиха и по една стомна с локално произдводство алено вино. Още от 1956 година се съблюдава тази традиция.

Следващото огромно мотоциклетно събитие, което следва е Night of the jumps- финалния кръг на Световния шампионат по мотокрос – фрийстайл. Билетите за 14 декември в Арена Армеец са пуснати в продажба.