На този ден църквата почита Св. 40 мчци Севастийски. Св.

...
На този ден църквата почита Св. 40 мчци Севастийски. Св.
Коментари Харесай

Голям празник е днес - спазват се строги обичаи срещу страшни болести

На този ден църквата уважава Св. 40 мчци Севастийски. Св. мчк Исихий Доростолски.

Имената на Св. 40 мчци потърпевши в Севастия са: Кирион, Кандид, Домен, Исихий, Ираклий, Смарагд, Евноик, Уалент(Валент), Вивиан, Клавдий, Приска, Теодул, Евтихий, Иоан, Ксантий, Илиан, Сисиний, Ангий, Аетий, Флавий, Акакий, Екдикий(Екдикт), Лисимах, Александър, Илий, Горгоний, Теофил, Дометиан, Гай, Леонтий, Атанасий, Кирил, Сакердон, Николай, Уалерий (Валерий), Филиктимон, Севериан, Худион, Мелиот и Аглаий. Мчк Исихий. Мчк Урпасиан. Мчк Кесарий, брат на свет. Григорий Богослов. Прав. Тарасий. Св. мчк Исихий Доростолски.

Църквата е посветила този празник на 40 бойци, арменци по генезис от град Севастия, които изповядвали християнската религия и починали за нея. Към нея народът е прибавил и празнуване на „ Баба Шарка” – Сипаницата.

На този ден окичват плодните дръвчета с мартеници.
Евангелската легенда за 40-те бойци е следната:
Докато служели, във войската пристигнала заповед всички да принесат жертва на езическите богове. Войниците не се съгласили и били изправени пред боен съд, който три пъти поред им предложил да изпълнят императорската заповед, да не трансформират обичта в ненавист.
Като не ги склонили, на третата нощ ги хвърлили голи в леденостуденото езеро, а на брега запалили гореща баня, надявайки се да ги пречупят. Само един от бойците не издържал, затичал се към банята, само че паднал на прага и мъртъв. Тогава един от стражите хвърлил облеклата си и влезнал в езерото с думите: „ Господи, и аз съм християнин и имам вяра в тебе!

На другия ден – 9 март – ги осъдили на гибел: едни изгорили на клада, други обезглавили и останките им хвърлили в реката. На 40-ия ден от гибелта им, извадили костите им от реката и ги погребали.

Денят 9 март е незабравим и за българската история. В църквата „ Св. Четиридесет мъченици” във В. Търново има колона с надпис, издялан от каменоделеца Драган. Известна е като Асеновата колона”.

На нея написа: „ В лето 1230 след Христа, аз, Иван Асен в Христа Бога Благоверен цар и самовластник на българите, наследник на остарелия цар Асеня, направих от самото съображение и с живопис украсих тази пречиста църква в името на светите Четиридесет мъченици, благодарение на които, в дванадесетата година от царуването ми, излязох на пердах в Романия, разруших гръцката армия и заробих самия гръцки цар Тодора Комнина с всичките негови боляри...”

С този ден е обвързвано националното поверие, че слънцето се обръща към лято, времето се затопля и излизат всички буболечки, змии и гущери от дупките си.

На празничната софра се поставят 40 червени чупиш, пълнени с фасул, а също и 40 сарми с ориз. Наливат се 40 чашки с вино и 40 с ракия. Изяждат се 40 залъка и се изпиват 40 глътки вода. На този ден стопанинът засява 40 корена и всичко се хваща.

Сред обичаите на празника главно място заема обредното преследване на змии и гущери. Предпазващо значение имат всички дейности в този ритуал - паленето на огньове, прескачането им, удрянето по стоманени предмети и наричането: "Бягайте, змии и гущери, на 40 разкрача ".

На този ден имен ден честват: Младен, Младена, Младенка, Гордан, Горян, Горянка
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР