На пистата в Серес, Гърция завърши първия кръг на BMU

...

Девет призови места за българи в първия ден на първия кръг от Европейското на писта

На пистата в Серес, Гърция приключи първия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2018. Общо девет подиума записаха българските състезатели, което ги прати на първото място в отборното класиране след днешния ден.

С безапелационно каране от старта до края на 10-те обиколки в SP 125 успеха завоюва Жулиета Ленкова ( МСК Плевен, Априля), която приключи с време 16:37: 07 минути.

След нея на повече от минута финишира македонецът Християн Бузалковски, а трети на 14 секунди зад Бузалковски пресече финала различен наш съотечественик Пламен Петров ( МСК Плевен, Априля).

При Formula 600 България записа още една победа. Красимир Михайлов ( Троян мото клуб, Хонда) потегли от петото място на решетката, само че с ослепително каране в последната обиколка стигна до върха на подиума. С общо време от 11-те обиколки от 15:48:00 минути троянецът изпревари с 0.1 секунда Коста Йованович ( Сърбия, Ямаха). На третата позиция се класира Асен Лилов ( МСК Плевен, Хонда), който приключи на 5.5 секунди зад спечелилия.

Истинска драма видяха феновете във Formula 1000. Бойко Божинов (Зедмото, БМВ) започва от първото място, само че с нападателно каране в 9-та обиколка турчинът Фуркан Ибгу (Кавазаки) съумя да го изпревари отвътре в предпоследния завой и финишира като водач.

И двамата през цялото съревнование бяха компактно един зад различен и се движеха в съвсем равни времена – 1:22 минути. С задатък от 0.174 секунди Ибгу се качи на първото място, а трети стана Русин Златков ( Зедмото, Кавазаки).

Също доста забавно беше от старта до финала в SuperSport 600. Димитрис Каракостас ( Гърция, Хонда) започва от пол позишън и дружно с Александър Георгиев ( МСК Плевен, Хонда), Йонел Паскота ( Румъния, Ямаха) и Светлин Иванов ( Зедмото, Хонда) се движеха компактно един до различен в границите на 1 секунда. Едва в 10-тата от 12 –те обиколки Каракостас и Георгиев „ разтеглиха” конкуренцията си на 5 секунди и с задатък от 0.4 секунди ( 16:30:1 минути общо време) гръцкият играч видя черно-белия байрак за успеха си. Георгиев – втори, а третото място зае Паскота, оставайки на 6.7 секунди от Каракостас.

Уникално съревнование направиха в най-престижния клас SuperBike 1000 Мартин Чой ( Еко БМВ рейсинг отбор, БМВ) и Ангел Караньотов (Оувърдрайф рейсинг, Дукати).

След като в двете квалификации за време Караньотов направи най-бърза обиколка от 1:19:1 минути застана първи на стартовата решетка, а Чой (1:20:1 минути) се подреди до него, почитателите на мотоциклетния спорт бяха уверени, че предстоят безпределно забавни 14 обиколки. Това се случи и още от началото двата мотора караха „ залепени” един зад различен. Точно 7 пъти си смениха водачеството до 10 обиколка,когато на влизане в десен завой за Караньотов не остана място и излезе от пистата. Времето, което загуби Ангел беше към 9 секунди, само че се върна на трасето и подгони Чой за първото място.

Мартин кара рационално до карирания байрак и завоюва борбата сред тях. За 18:50:894 минути Чой измина цялото разстояние, до момента в който Караньотов – 18:59:421 минути. Трети на 15 секунди зад спечелилия се класира Роберт Мурешан ( Румъния,Дукати).

След края на надпреварата Чой и Караньотов джентълментски се прегърнаха под бурните овации на почитателите.

96 водачи от 7 страни ( Гърция, Румъния, Сърбия, Македония, Турция, Австрия и България) караха в днешния ден, а на следващия ден от 11:40 часа започва и 2-ия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2018 в обособените класове.

Емоциите и адреналинът са обезпечени, а входа за фенове на пистата в Серес е свободен.