Мюрек. От 4 до 12 август в Мюрек, Австрия се

...

Велислав Захариев - втори на детския шахмат в Европейския съюз

Мюрек. От 4 до 12 август в Мюрек, Австрия се организира 18-то състезание по шахмат на Европейския съюз в 4 възрастови групи – до 8, до 10, до 12 и до 14 години.

Повод за национална горделивост провокира шестгодишният Велислав Захариев, развявайки българското знаме от почетната стълбичка. С 8 победи от деветте изиграни партии Велислав влиза в историята на детския шахмат и на интернационалната сцена. В извънредно оспорван шампионат при 8 годишните, той съумя да завоюва второ място - резултат без аналог в историята на шампионатите при дребните момчета.

При мощна конкуренция и трагични партии достойнството на България сполучливо отбрани и Йоана Кръстева, която завоюва 5 точки в групата при 12 годишните. Йоана остана на крачка от медалите, финиширайки на четвърта позиция измежду девойките, само че добавяйки 90 точки към интернационалния си рейтинг!

В шампионата взеха присъединяване общо 7 български състезатели. В групата до 10 година Теодор Тутеков се класира на 8-мо място с 5,5 т., а измежду 14-годишните Михаил Мързаков е 14-ти с 5 т.

Сериозният труд, който поставят младите ни очаквания, дава своите плодове. Държавните призове, с които бяха удостоени по-рано през годината, ги стимулира и сме уверени, че следват нови трофеи и рейтингови висоти!
Източник: focus-news.net