Могат да ни одрусат с 2,36 млрд. евро от арбитражи.

...
Могат да ни одрусат с 2,36 млрд. евро от арбитражи.
Коментари Харесай

Могат да ни одрусат с 2,36 млрд. евро от арбитражи


Могат да ни одрусат с 2,36 милиарда евро от арбитражи. По 50 млн. лева на година за интернационалните адвокатски сдружения. Най-големият иск против България е за собствеността на “Петрол ”, ЧЕЗ води дело за 1 милиарда евро.
Има риск българите да платят
от джоба си 2,36 милиарда евро. Това е общият размер на претенциите в интернационалните арбитражни каузи, които жители и компании водят против България, демонстрират данни на Министерство на финансите. Това съставляват 4,616 милиарда лева Евентуалната загуба на някое от основните каузи би означавало милиарди левове да бъдат платени от жителите посредством събираните от тях налози.
Делото на най-голяма стойност
против България е заведено от наследниците на умрелия литовски предприемач Денис Ершов и се отнася за собствеността на сдружението “Петрол ”. Те претендират за 1,07 милиарда eвро пред арбитража на Световната банка. Другото огромно дело против България е заведено от ЧЕЗ, а претенцията е от 934 млн. евро до 1,043 милиарда евро. Делото е заведено пред Международния център за споразумяване на капиталови разногласия във Вашингтон.
За да пази ползите на страната
Министерство на финансите има рамкови контракти с интернационалните адвокатски сдружения с висока известност в международен мащаб, по които заплаща сравними цени с цените по сходен жанр интернационалните каузи. За част от подписаните контракти заплаща даже под пазарните равнища. За да заплаща на адвокатските сдружения, в бюджета на Министерство на финансите годишно
заделят по към 50 млн. лева
Сумите, за които съдят Българя, са големи. Затова изходът на делата е от решаващо значение за бюджета на страната. Но вместо в тези случаи юристите и специалистите безшумно да работят, свадите не престават, което покачва риска някое от делата да бъде изгубено. Министерство на финансите (МФ) е спряло да заплаща на юристите, които пазят ползите на България в делото на ЧЕЗ за 2,13 милиарда лева, сигнализира преди
дни депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
“Аргументите на нашата страна са солидни и непробиваеми. За да загубим делото, някой би трябвало доста да се постарае да провали нашата отбрана. И този някой дава всичко от себе си и се старае оптимално. Този някой е спрял заплащането на интернационалните юристи на България по това дело ”,
написа Делян Добрев във фейсбук.
“Колегите ми споделят – несъмнено желае да смени юристите и да му връщат комисионни. Не, другари! Те играят доста по на едро. Преди доста време още ви споделих, че тях ги интересуват милиардите, не милионите ”, добавя той. И упорства министър председателят Денков да предприеме дейности за отбрана на държавния интерес. “В противоположен случай ще подам сигнал в прокуратурата ”, приключва Делян Добрев.
Държавата не е спряла да заплаща
на интернационалната адвокатска адвокатска фирма, която пази България по делото на ЧЕЗ, дадоха отговор от МФ. “Министерството на финансите прави обзор на предявените от адвокатската фирма фактури, като всевъзможни въпроси по отношение на фактурираните разноски са предмет на диалози сред двете страни ”, декларират от ведомството. Проблемът е, че постоянно, когато Асен Василев стане министър, има закъснение на заплащанията към юристите.

Забраниха на Асен Василев да пипа дирекция “Съдебна отбрана ”
Направи четири опита за прекачване
Парламентът забрани преместването

Министърът на финансите Асен Василев направи четири опита да трансферира отбраната на България в интернационалните арбитражни каузи от Министерство на финансите (МФ) към Министерство на правораздаването. Въпреки, че дирекция “Съдебна отбрана ” към МФ и употребяваните от нея интернационалните адвокатски адвокатски фирми нямат нито едно изгубено дело.

Тези упорити опити на Асен Василев слагат въпроси дали не го прави за отбраната на държавните ползи да бъде трансферирана на български адвокатски компании. Стигна се даже до това през юли Народното събрание да забрани на Асен Василев да осъществя противоречивата си концепция за изтриване на дирекцията в МФ и преместването є в правосъдното ведомство.

Ершови с искания поради безучастие на държавни органи
ЧЕЗ претендира за пари за „ зелена “ сила
Претенцията на ЧЕЗ против България е в размер от 934 млн. евро до 1,043 милиарда евро (в взаимозависимост от метода на пресмятане на вредите). Чешката ЧЕЗ беше притежател на част от българската електроразпределителна система – беше купила ЕРП-та в София, София област и Плевен. Компания има искания към България за невъзстановени разноски при изкупуване на сила от възобновими източници. ЧЕЗ упреква България, че не е спазила изискванията за приватизация на ЕРП-та, не е изпълнила уговорките си за изкупните цени на тока и за либерализация на пазара. В последна сметка ЧЕЗ продаде бизнеса си в България на “Еврохолд ” за 335 млн. евро.

Наследниците на предприемача Денис Ершов – Василиса и Егор Ершови, в желае си против България настояват, че са жертва на противозаконни дейности от страна на съда, Агенцията по вписванията и Комисията за финансов контрол, вследствие на което са лишени от имущество. Те предявяват желае от името на татко си, който умря от левкемия на 51-годишна възраст през 2017 година Двамата наследници настояват, че непозволени дейности и бездействия на държавните органи са довели до срив на инвестицията на Денис Ершов в сдружението “Петрол ”. То е приватизирано през 1999 година Като главен акционер в него влиза Денис Ершов, а негов бизнес сътрудник и миноритарен акционер е Митко Събев.

Според наследниците на Денис Ершов започвайки още през декември 2009 година, господин Събев провежда поредност от дейности, довели до противозаконна регистрация на решения на хипотетично заседание на акционерите в Търговския указател, с което Ершов губи контролните и управническите права като мажоритарен акционер в холдинга, притежател на “Петрол ”. През ноември 2013 година съдът връща контрола на Ершов над холдинга. Но на 2 декември 2013 година Ершов схваща, че всички акции на “Петрол холдинг ” в “Петрол ” са продадени посредством Българска фондова борса на цена от 2 лева за брой, в случай, че предходния ден цената им е била 5,15 лева.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР