Младата изследователка на фолклора, позната на читателите от романа „Бабо,

...
Младата изследователка на фолклора, позната на читателите от романа „Бабо,
Коментари Харесай

"Тъй рече баба Ега" от Ивинела Самуилова разкрива дълго пазени пайни

Младата изследователка на фолклора, позната на читателите от романа „ Бабо, разкажи ми спомен “ (Любима книга на България за 2016 г.), идва в потъналото в цъфнали бадеми селце Горни предел, сгушено под антично тракийско светилище в последните дипли на Източните Родопи. В този обаятелен, само че друг от познатия й свят, скътал секрети, излъчени през поколенията от незапомнени времена, тя е топло посрещната от локалните поданици. Сред тях най-ярко изпъква остарялата лечителка баба Ега. Своенравната баячка впечатлява освен с острия си език, само че и с мъдростта на изреченото. А нейните билки „ светци “ и чудати ритуали като че ли са побрали цялото знание на народа ни освен за лечителството, само че и за най-важните въпроси на битието.

Първоначално скептична към заниманията на старата жена, скоро основната героиня е мощно заинтригувана от нейния вълшебен свят. За това способстват домакините й: психоложката Цвета и родителите й – занимателният чичо Тодор и сърдечната вуйна Надка, както и срещите й с колоритния траколог професор Радев и неговия помощник, и с хора, на които лечителката е помогнала. Младата жена осъзнава, че в знанията и уменията на баба Ега са съхранени лечебни практики и вярвания още от времето на далечните жители на тези земи. Знание, прикрито в мълчанието на Древна Тракия.



Първите представяния на книгата ще се състоят в София на 26 ноември (вторник) от 18,30 часа в Книжен център „ Гринуич “ и в Пловдив на 3 декември (вторник) от 18,00 часа в Книжарница „ Хермес “ - Централ. По време на Коледния панаир на книгата в София писателката ще раздава подписи на щанда на ИК „ Хермес “, а през идната година срещите с читатели ще продължат и в други български градове.



За създателя

Ивинела Самуилова е родена в Севлиево, приключва езикова гимназия с испански и британски език в град Враца, а по-късно – магистратура по богословие във Великотърновския университет. Има редица спомагателни квалификации и образования, измежду които публицистика и логика на психиката.
В последните години творбите на Ивинела Самуилова се трансфораха в едни от най-търсените на родния пазар. Книгите й са отличени с най-важната от всички награди – с любовта и признанието на читателите. Благодарение на тях романите й „ Животът може да е знамение “ и „ Къде отиваш, пътнико? “ завоюваха първо и второ място в националния конкурс „ Книгата, която ме въодушевява “. Романът „ Жената, която търсеше любовта “ бе почетен с наградата „ Носител на всенародната обич “ в състезанието „ Копнеж по човечни книги “. „ Гатанки от небето” зае четвърто място в литературната конкуренция „ Любима книга на България” за 2015 година А романът „ Бабо, разкажи ми спомен “ бе определен за „ Любима книга на България” за 2016 година
Освен като публицист, Ивинела Самуилова се изявява и като преводач на художествена литература от испански език.
Самите читатели дефинират книгите на Ивинела като завладяващи, жизнеутвърждаващи, пробуждащи, преобразяващи… Вероятно тъй като веруюто на авторката е, че хората нямат потребност от поуки, а от ентусиазъм за живота.
Творческите търсения на Ивинела Самуилова са ориентирани към вътрешния свят на индивида и връзките му с Бог, света и ближните.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР