Министерството на околната среда и водите осигурява редовно наблюдение на

...
Министерството на околната среда и водите осигурява редовно наблюдение на
Коментари Харесай

Няма данни за замърсяване от Украйна в българската акватория на Черно море

Министерството на околната среда и водите обезпечава постоянно наблюдаване на положението на морските води след разрушаването на стената на язовир „ Нова Каховка “, ситуиран на река Днепър на територията на Украйна.

Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано ръководство и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „ Н. Й. Вапцаров “, както и сателитно наблюдаване, не демонстрират замърсяване на българската акватория с евентуални замърсители в резултат на случая.

Прогнозата за северозападната част на Черно море до 14 юли се резервира удобна, като евентуалните замърсители циркулират в изключителната икономическа зона на Украйна. Към днешна дата цифровото моделиране и сателитно наблюдаване не демонстрират възможност за нахлуване на евентуалните замърсители в изключителната икономическа зона на България.

Миксът от днепровски и днестровски седименти, който се наблюдаваше през последните 26 денонощия в украински води, към този момент не се следи. В изключителната икономическа зона на България са видяни две петна, евентуално от нефтопродукти, изхвърлени от транспортен съд. Данните се удостоверяват и от системата за наблюдаване на Морска администрация.

Северното леке се намира на 75 км от Дуранкулак, а южното на към 118 км от Емона. За придвижването на двете петна е направена симулация за времето до 14 юли. Южното леке ще забави своето придвижване на югозапад към българската брегова линия и ще се ориентира на северозапад, отдалечавайки се от границата на териториалното ни море. Северното леке ще забави своето придвижване към 11 юли и ще остане отвън 12-милната зона на Република България, което ясно демонстрира, че няма терзания, свързани със зоните за къпане по нашето Черноморие.

Министерството на околната среда и водите е в непрекъсната връзка с Морска администрация и ще продължава да следи придвижването на нефтените петна до цялостното им разнасяне.

Басейнова дирекция „ Черноморски регион “ и Регионална лаборатория - Варна към Изпълнителна агенция по околна среда наблюдават ежеседмично положението на черноморските води в три спомагателни пункта в бреговата зона, които бяха избрани в отговор на нововъзникналата обстановка – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. Екоминистерството е в непрекъснат продан на информация с украинските, молдовските и румънските управляващи за евентуално замърсяване на водите в Черно море.

Мониторингът за положението на морските води е съгласуван с Министерството на здравеопазването и Министерството на туризма за спокойното протичане на туристическия сезон.

Сигнали при вероятни признаци за замърсяване по бреговата линия могат да се подават на Зеления телефон на Министерство на околната среда и водите: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: [email protected], а по този начин също и на Зеления телефон на Регионална инспекция за опазване на околната среда - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, Регионална инспекция за опазване на околната среда - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД „ Черноморски регион “ – гр. Варна: 0886 406 816.


Последвайте ни във и
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР