Министерството на икономиката и индустрията съобщи, че е сезирало прокуратурата

...
Министерството на икономиката и индустрията съобщи, че е сезирало прокуратурата
Коментари Харесай

Министерството на икономиката сезира прокуратурата за редица нарушения в Ел Би Булгарикум

Министерството на стопанската система и промишлеността заяви, че е сезирало прокуратурата поради голям брой открити нарушавания в активността на предходното управление на държавната компания " Ел Би Булгарикум ".

Одитът е открил, че освободеният изпълнителен шеф Николай Маринов е сключил контракт за доставки на мляко с две компании - И.С.А.К.-БГ " ЕООД и „ Уайт Голд Трейд “ ООД, които стартират да получават над 70% от поръчките на държавната компания.

Според министерството цените, на които " Ел Би " е изкупувало млякото, са повишени по отношение на пазарните, заплащанията са правени напълно предплатено и в договорите има редица неравноправни клаузи, които не са в полза на държавното сдружение. От министерството настояват още, че липсват каквито и да е документи за осъществено пазарно изследване и по какъв начин държавната компания е стигнала до избора на компаниите.

Всички констататации са предоставени на прокуратурата, оповестяват от ведомството.

Публикуваме цялостния текст, изпратен от Министерството на стопанската система

Назначеният одит на активността на „ Ел Би Булгарикум “ ЕАД установи голям брой нарушавания. В резултат на инспекцията са открити редица притеснителни условия, като всички констатации се дават на Прокуратурата за следващи дейности. Паралелно с одита от страна на Министерството на стопанската система и промишлеността, инспекция в сдружението е почнала и от Държавна организация „ Национална сигурност “.

Проверката открива, че незабавно след встъпването си в служба, предходният изпълнителен шеф Николай Маринов подписва два нови контракта за доставки на сурово мляко с компаниите „ И.С.А.К.-БГ " ЕООД и „ Уайт Голд Трейд “ ООД. Те стартират да получават над 70% от всички поръчки на държавното сдружение.

Заложените цени по договорите им са надлежно - „ не по-ниска “ от 1,50 лева без Данък добавена стойност и 1,53 лева без Данък добавена стойност за литър. По информация на Министерството на земеделието, в интервала октомври 2022 година – февруари 2023 година, междинната изкупна цена на литър сурово мляко в района на Враца и Монтана е била сред 1,02 лева без Данък добавена стойност и 1,10 лева без Данък добавена стойност. Това поражда подозрения, че пазарната цена е мощно повишена, а в клаузите на двата контракта има редица неравноправни клаузи, които не пазят интереса на държавното сдружение. Например – заплащанията са напълно предплатено, не са планувани наказания при забавено или неприятно осъществяване и други От инспекцията прави усещане още, че компанията „ Уайт Голд Трейд “ ООД е учредена една седмица преди сключването на контракта с държавната млекопреработвателна компания.

От наличните документи излиза наяве, че на 24.01.2023 година „ И.С.А.К.-БГ " ЕООД прави доставка на 4 000 л. овче сурово мляко на ед. цена 2,60 лева без Данък добавена стойност на стойност 10 400 лева Съгласно проформа фактура от 05.01.2023 година обаче е осъществено заплащане на стойност 39 хиляди лева без Данък добавена стойност за 15 000 л. овче мляко. Освен забележителното разминаване сред сумите и документите е открито също, че по контракт въобще не е планувано доставянето на овче мляко и в този смисъл са осъществени заплащания без договорни условия за това.

В двата контракта не е планувано изискване продавачът да заявява, че е вписан в обществения Регистъра на първи изкупвачи на сурово краве, овче, козе и биволско мляко. Подобно изискване е вписано в други контракти на сдружението и е естествена процедура. Не е планувано също условие за показване на подписан контракт за доставка на сурово мляко сред първи изкупвач и производител, в това число от други страни – членки на Европейския съюз, според законовите условия.

От направена инспекция стана ясно, че и двете компании не са били вписани в Регистъра към датата на сключване на договорите им с „ Ел Би Булгарикум “. Фирма „ Уайт Голд Трейд “ ООД подава заявление за регистриране в Регистъра на 13.12.2022 година или в деня, в който подписва контракт за доставка с „ Ел Би Булгарикум “. Фирма „ И.С.А.К.-БГ " ЕООД е подала заявление за регистриране в Регистъра на 15.12.2022 година или 3 дни след сключването на контракта с държавната млекопреработвателна компания. Към момента към момента липсва публична информация дали вписването в Регистъра за двете компании е завършило.

Договорите с двете компании са подписани само от изпълнителния шеф на сдружението Николай Маринов и по този метод са нарушени Правилата за финансово ръководство и надзор на сдружението.

След оповестяване свикването на съвещание на Съвета на шефовете на Държавната консолидационна компания за разискване смяна в управлението на „ Ел Би Булгарикум “, Николай Маринов в незабавен порядък (на 17.02.2023 г.) поръчва 75 тона мляко от „ И.С.А.К.-БГ " ЕООД на обща стойност 132 000 лева Цялата сума е платена предплатено на същия ден. Към момента нито един литър от поръчаните не е доставен в сдружението.

Част от установените притеснителни условия са свързани с процедурата за закупуване на нови транспортни средства за сдружението на стойност 850 000 лева От инспекцията на предоставените документи излиза наяве, че датата на отчета за закупуване на транспортните средства съответствува с деня на съвещанието на Съвета на шефовете, на което той е бил утвърден.

Липсват каквито и да е документи за осъществено пазарно изследване и по какъв начин държавната компания е стигнала до избора на компаниите, от които е поискала предложения. Прави усещане, че приложената оферта от една от компаниите е предоставена един ден след взетото решение за избор на реализатор, което значи, че прегледаните документи не са били в цялостен размер и са допълвани на по-късен стадий.

За доставка на транспортните средства е определена компания „ Мипи Ауто “ ООД. Стойността на контракта е в размер 1 017 969,56 лева с Данък добавена стойност, които са били платени 100% предплатено. Проверка на компанията в Търговския указател демонстрира, че цената на активите и чистите доходи от продажби са в пъти по-малко /съответно 348 000 лева и 220 000 лева./ по отношение на предплатено платената сума по контракта. От друга страна, в контракта не е планувана уговорка за гаранция за преведената предплатена сума. Тези условия изрично демонстрират, че не са взети никакви ограничения за отбрана интереса на сдружението. Допълнително подозрително събитие е, че три дни след сключването на контракта шефът на компанията е заменен с лице, което е шеф и на друга компания – участник в процедурата по желание. Това основава подозрение дали не е налице съгласуваност сред компаниите, подали предложения към държавното сдружение.

Вече бе обществено оповестена и информацията, че има съществени подозрения за завишаване на цените на моторните транспортни средства спрямо предлаганите от формалните представители на автомобилните снабдители.

От резултатите от инспекцията е видно още, че предходният изпълнителен шеф е трансформирал своя контракт, като е планувал погашение на три пъти по-голямо обезщетение спрямо договорите на предишни изпълнителни шефове – или над 70 000 лева Тези условия в трудовия контракт на изпълнителния шеф Николай Маринов са били написани еднолично от ръководителя на Съвета на шефовете Невена Петрова и за тях не са били известени нито Съвета на шефовете на „ Ел Би Булгарикум “, нито Държавната консолидационна компания. Нещо повече – ДКК е изпратила писмени инструкции сходни практики в дъщерните ѝ сдружения да бъдат прекъснати.

Констатират се и обстоятелства, свързани с разпределяне на голословно огромни суми на съответни чиновници на сдружението под формата на бонуси и хонорари. В края на предходната година Съвета на шефовете на сдружението взима решение за погашение на коледни бонуси в размер на две минимални работни заплати за страната според настоящия в сдружението Колективен трудов контракт. По заповед на изпълнителния шеф трима чиновници получават бонус в размер на 10 000 лева за всеки от тях. И тримата нямат 6 месеца трудов стаж в сдружението, което е наложително изискване за приемане на в допълнение материално стимулиране.

Единият от тези чиновници е провел и провел процедурата за закупуване на моторните транспортни средства. Дали има връзка сред спомагателното материално стимулиране и метода на образуване и осъществяване на поръчката за над 1 милион лв. следва да бъде открито.

Следва да се означи, че още в самото начало на инспекцията, инспекторите са открили липса на огромна част от информацията в сдружението. По-късно излиза наяве, че сега, в който предходният изпълнителен шеф Николай Маринов схваща, че е освободен от поста, чиновник на сдружението изтрива наличната информация от компютъра му и заличава архива на цялата му електронна преписка. Същият чиновник е един от тримата, които през месец декември получават десетократно по-високи
бонуси от останалите работещи в сдружението.

Налице са и други разноски, които пораждат подозрение за целесъобразността им. Така да вземем за пример за фотосесия на изпълнителния шеф Николай Маринов и ръководителя на Съвета на шефовете Невена Петрова са платени 9 000 лева

Налице са подозрения, че предходният изпълнителен шеф Николай Маринов е направил антидатиране на вътрешен документ, с който да заблуди обществото, че освобождението му от поста е обвързвано с понижени цени на млечните артикули в комерсиалната мрежа. Към момента новият изпълнителен шеф е запазил цените на продуктите в комерсиалната мрежа с оповестеното понижение и са подхванати стъпки за възобновяване на договорите с български производители, което ще разреши на „ Ел Би Булгарикум “ да не работи на загуба и даже да направи спомагателна отстъпка в цената за крайния клиент.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР