Министерският съвет прие Националния доклад за състоянието и опазването на

...
Министерският съвет прие Националния доклад за състоянието и опазването на
Коментари Харесай

Правителството прие Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2018 г.

Министерският съвет одобри Националния отчет за положението и опазването на околната среда през 2018 година Той цели да осведоми обществеността и държавните институции за положението и рисковете за околната среда и естествените запаси, както и да насочи вниманието към успеваемостта и целесъобразността на провежданата природозащитна политика.

Докладът включва екологични знаци и методологии, прилагани в оценъчните отчети на Европейската организация по околна среда (ЕАОС). Целта е ясно формулиране на въпросите, свързани с взаимоотношението сред обществото и околната среда и показване на информация за околната среда в България, съпоставима с оценките на общо европейско равнище. Докладът включва 16 раздела, които обгръщат съществени екологични посоки. Формулирани са „ основни въпроси” от публичен интерес, разказани са употребяваните знаци и методологии за оценка. Изведени трендове и изводи, които образуват „ основни послания” по съответните екологични тематики.

През 2018 година в осем общини, включени в наказателната процедура на Европейската комисия за неспазване на нормите по индикатор фини прахови частици, е реализирано сходство с нормите - Гълъбово, Девня, Добрич, Пирдоп, Сливен, Стара Загора, Ловеч и Варна. Емисиите на парникови газове на човек от популацията понижават от 13,0 тона СО²- екв. през 1988г. до 8,3 тона СО²-екв. през 2018 година По този индикатор Република България се приближава до междинния за Европейския съюз.

Нараства популацията, обхванато с услуги по отклоняване и филтриране на отпадъчните води. През 2018 година делът на популацията, обвързвано с пречиствателни станции за отпадъчни води доближава 63.9% при 47.8% за 2010 година. За интервала 2004- 2018 година площта на предпазените територии се е нараснала. В края на 2018 година броят на предпазените територии в Република България е 1 016 с обща повърхност 584 861.5 ha или 5.27 % от територията на страната. Установена е наклонност за увеличение на общата повърхност на горските територии. От 1960 година до 2018 година тя непрекъснато нараства, като нарастването й за интервала е 622 107 ha. Към края на 2018 година общата повърхност на горските територии е 4 257 200 ha, над 38% от сухоземната територия на страната.

С оглед по-добра досегаемост и по-лесно разбиране, анализите са съпроводени с голям брой фигури, диаграми, графики и карти. Ключовите послания са подсилени със символика, отразяваща трендовете в екологичните процеси: отрицателни; без промяна; позитивни.

Пълният текст на Доклада е оповестен на интернет страницата на Изпълнителна организация по околна среда: http://eea.government.bg.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР