Министърът на енергетиката Теменужка Петкова внесе в Народното събрание доклада

...
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова внесе в Народното събрание доклада
Коментари Харесай

Управляващите предложиха АЕЦ Белене да се реализира на пазарен принцип

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова внесе в Народното събрание отчета с оферти по какъв начин да бъде оползотворено оборудването за АЕЦ „ Белене “, стана ясно на брифинг след държавното съвещание.

Предложението е обвързвано с опцията за реализация на АЕЦ „ Белене ” посредством стратегически вложител с обособяване на активите и пасивите на НЕК в настрана сдружение, съобщи Петкова, представена от БГНЕС.

Според нея даже и да се откри частен вложител, това значи, че нуклеарният риск за страната остава. Вероятността планът да бъде сбъднат напълно от частен вложител е доста малко евентуална, сподели Петкова.

Разгледали сме и вероятността НЕК да взе участие. Всичко, което имаме на площадката в Белене, дава съществени преимущества, пред който и да е различен план, безапелационна е енергийният министър.

Разгледан е и разновидността, при който един от реакторите може да бъде построен на площадката на АЕЦ „ Козлодуй ”. От софтуерна позиция, това е изцяло вероятен вид, само че години ще са нужни за нужната документи и стандартизация, изясни тя.

Енергийният министър заяви за още един вид, а точно за създаване на АЕЦ „ Белене ” по модела на унгарската „ Пакш ”. Предимството на този вид е, че централата сама ще изплаща заема, без да бъдат ангажирани страната и други държавни структури. Негатив тук е, че страната би трябвало да застане като поръчител, съобщи Петкова.

Петкова още един път повтори, че няма по какъв начин една АЕЦ да бъде построена, без да е налице държавно присъединяване и отново сподели, че ще се търси опция за реализирането на пазарен принцип и без държавна гаранция.

Темата разяснява и вицепремиерът Томислав Дончев.

" Да забележим по какъв начин пазарът ще реагира на една такава опция. Всички диалози, водени досега и всички компании, проявявали интерес до момента към АЕЦ „ Белене ” ще имат опция да вземат участие ", сподели той.

" Ще имаме вид да избираме сред най-хубавото предложение, в случай че има примерно 4-5 компании, проявяващи интерес. Нелепо е това решение през днешния ден да бъде вкарвано в координатната система на някакви геополитически страсти. Имаме български реактори, които са българска благосъстоятелност и сме длъжни да намерим най-хубавото решение ", добави Дончев.

Той акцентира, че няма никакви политически нюанси в това решение. Едно сходно решение не е ориентирано към нито един бранш в българската енергетика, то не е против въглищните централи, нито против ВЕИ-тата.

Ако пазарът реагира, в случай че покаже, че десетилетия напред една нова мощ има бъдеще, то тя ще бъде построена. Проектът или ще бъде осъществен като пазарен, или няма да бъде осъществен, безапелационен е Дончев. Пазарен значи без държавна гаранция, разчитайки на това, че цената на създаваната електрическа енергия ще бъде изкупувана на пазара. Ако страната дружно със стратегическия вложител, който предложи положителните условия, успее да построи това оборудване, ще продава електрическата енергия на този пазар, добави още Дончев.

 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР