Милиарди долари държавни помощи за стабилизиране на икономиката в САЩ

...
Милиарди долари държавни помощи за стабилизиране на икономиката в САЩ
Коментари Харесай

Ковид измама в САЩ за стотици милиарди долари

Милиарди долари държавни помощи за стабилизиране на стопанската система в Съединени американски щати по време на пандемията от ковид са отишли при измамници. Според следствие на Асошиейтед прес става въпрос за над 400 милиарда $, което съставлява 10 % от общо отпуснаните 4 трилиона и 200 милиарда от американското държавно управление. Очакванията са сумата, отишла при изманици, да се окаже даже още по-висока, защото проверяващите органи работят по хиляди сигнали и евентуални схеми за злоуппотреби.
Всичко по тематиката: Епидемията ковид (COVID-19) 32672
Като  “най-голямата машинация в американската история ” определя Асошиейтед прес източването на помощите. Повечето от схемите са колкото дръзки, толкоз и обикновени, като да вземем за пример потреблението на данни на умряли хора. От пропуските в системата са се възползвани надалеч освен незаконни банди - и даже пандизчии, само че и елементарни хора, дори и религиозни водачи. Разследващият публицист от Вашингтон Брендън Блок изяснява:

“Едно от слабите звена бяха банките, чиято задача беше раздаването на над един милиард $ под формата на заеми за бизнеса. Тези пари трябваше да оказват помощ на компаниите да не банкрутират при започване на пандемията, когато имаше насилствени затваряния. Голяма част от тези пари бяха отпуснати доста бързо - единствено за няколко седмици през април и май на 2020 г. Говорим за извънредно огромна сума разпределена за доста малко време. Законодателите бяха решили, че скоростта е приоритет и защото това бяха държавни пари банките нямаха тласък да подсигуряват, че кредитополучателите, кандидатствали за тези заеми, дават отговор на изискванията, както би било в случай че ставаше въпрос за пари на банката. В резултат е имало доста очебийни съмнителни обстоятелства, които са били пропснати. В доста случаи да вземем за пример фирмите са били фиктивни или изобщо не са съществували. Има даже случаи на подадени непопълнени документи, чиито податели са били утвърдени. ”

Как тъкмо се записват измамите и до каква степен технологиите играят роля в лъжливите схеми? Редакторът във “Фобрс ” и данъчен съветник в адвокатската компания " Уайт и Уилямс " във Филаделфия Кели Филипс Ерб: " Преразглеждат се данъчните заявления. Например, в случай че преди на година си правил по 100 000 $, а през пандемичната година внезапно преходите ти скачат петкратно и по тази причина ти би трябвало заем или пък си имал двама чиновници, само че по време на пандемията си споделил, че имаш 100 - това са отклонения и те са засечени с помощта на разбор на огромни бази данни. Технологиите интензивно се употребяват за сходни разбори. Смятам, че технологиите услесниха доста осъществяването на измами, тъй като документи се подправят по-бързо, през интернет са били основани компании, за които се е твърдяло, че са съществували от дълго време. Интернет и технологиите предоставиха благоприятни условия за по-бързи измами и за прикриването им за по-дълго време. "

Това е първият случай в американската история, в който толкоз доста пари са влети в стопанската система толкоз бързо. И затова дори неточност от един %, за каквато оповестява Федералната данъчна работа, възлиза на съвсем 8 милиарда $, отишли при “хора, неотговарящи на критериите ”. А администрацията за дребния бизнес е раздала сред март и юли 2020 година заеми за общо 169 милиарда $.  

“Разговарях с индивида, отпред на комисията за федерален контрол, която беше основана от Конгреса да търси парите и той сподели, че съгласно изчисленията общата сума, отишла в неправилни ръце, може са надвиши 100 милиарда $, което е почти еквавивалентно на размера на българската стопанска система. Когато разговарях с ръководителя на федералната комисия за контрол той ми изясни, че една от аргументите заради която към момента не знаят тъкмо какъв брой пари са откраднати, е, че федералната организация, ръководела раздаването на парите - административната конструкция за дребния бизнес, в началото е отказала да показа данните за това кой е получил заеми. Тази организация беше дадена на съд от група от публицисти и тогава арбитър я принуди да оповести тази информация ”, споделя Брендън Блок. 

Случаите на машинация включват даже обири на самоличности и бандити в чужбина:

“Официална информация какъв брой пари са изтекли в чужбина към момента няма, а единствено медийни изявления за това. Тук, във Вашингтон беше обявено за нарушител, който се оказа политик от Нигерия. Той е откраднал хиляди самоличности на американски жители и е употребявал данните, с цел да кандидатства за помощи за безработни в редица щати, само че най-много във Вашингтон. Дори американското държавно управление не знае цялостният мащаб на измамата. На над 2000 души са повдигнати обвинявания за измами, свързани с помощи за справяне с пандемията от коронавирус. Има издадени неоправдателни присъди, само че по-голямата част от случаите към момента се гледат в съда, процесът е много муден. В щата Вашингтон, където пребивавам аз, най-строгото наказване досега е осем години затвор за мъж за съучастничество в скица, при която са източени над един милион $. Когато става въпрос за дребни суми най-често се постанова пробация. Ако обаче измамите са многократни присъдите са от по няколко години затвор. ”

Въпреки че в медийни изявления се оповестява, че пари, предопределени за икономическо възобновяване след пандемията, са изтекли даже към преснтъпни организации в Китай и Русия, публично удостоверение за сходно нещо към момента няма, споделя Кели Филипс Ерб и обяснава някои от отрицателните последствия на всеобщите акции против измамниците:

" Много по-лесно е да се потвърди, че кварталната будка за сладолед е работила, а е получила помощи все пак, в сравнение с да се проследят пари до фиктивни сдружения. Мисля, че ще има от ден на ден следствия в посока изтекли ли са пари в чужбина, само че все още няма общественодостъпни данни за това. Засегнати се данъкоплатци, които не са забъркани в измамите. В Съединени американски щати имаме нещо като омбудсман към американската приходна организация, който разгласява по два отчета годишно. В последния се споделя, че Службата за събиране на налози е толкоз натоварена с обработката на данъчните заявления, че не могат да свършат работата си по случаи, при които данъкоплатците в действителност се нуждаят от парите и разчитат в забележителна степен на сумите, които би трябвало да им бъдат възобновени. Мисля ли, че всички пари ще бъдат върнати? Не. Но това е приоритет за службите, които са се заели с казуса. В Съединени американски щати сега имаме разграничено държавно управление, само че това по което всички са съгласни е, че пари, които са били раздадени непозволено би трябвало да се възстановят и да отидат при хора, които в действителност ги заслужават или се нуждаят от тях. И републиканци, и демократи поддържат парите да отидат по предопределение. "

Брендън Блок и Кели Ерб изясняват, че често нарушаване е кандидатстващите да раздуят естеството на бизнеса си или броя на чиновниците си, с цел да покрият условията за приемането на помощи:

“Добър образец е и американското министерство на финансите. То разполага със лист на подизпълнители с отнети лицензи и на хора, наказани за данъчни измами. Той се употребява от доста организации, само че при раздаването на помощите за коронавирус не е бил взет поради ”, споделя Блок. 

Във Вашингтон републиканци и демократи спорят кой е отговорен за източването на милиарди долари. Според републиканците големите суми, обезпечени от държавното управление, естествено водят до измами, хабене на средства и инфлация - макар че точно президентът от Републиканската партия Доналд Тръмп утвърди помощите, възлизащи на 3 трилиона и 200 милиарда $. Наследникът му демократ Джо Байдън даде зелена светлина за разпределянето на още 1 трилион и 900 милиарда. Демократите считат, че парите са съдействали за опазването на работни места и редица сектори.  

" Имаше доста недоволства за метода по който бяха написани законите, само че в това време не е могло да се планува, че ще се случи сходно нещо. Опитът ще ни послужи и при друга сходна обстановка, надяваме се да не е пандемия, само че при криза или стопански спад може да се подходи по-задълбочено и защото в този момент са ясни знаците за машинация към този момент се ползват по-добри практики. И двете партии са единни, че това не трябваше да се случва и че би трябвало да бъде пресечено. Но несъгласие сред тях има за това кой е най-хубавият метод да се реши обстановката. Демократите осигуриха за приходната работа 80 милиарда $ в допълнение за идващите 10 години и повече от половината от тези пари са за правоприлагане. Републиканците са доста недоволни от това, тъй като се опасяват, че тези пари ще се употребяват за следствие на елементарни данъкоплатци, а не на злоупотребяващите. Данъчната работа твърди, че престъпниците стават все по-изобретателни и по-бързи, перат пари по-бързо и че тя би трябвало да разполага със същите средства, с които и те, с цел да ги изпревари. Но, съгласно републиканците, няма да е почтено тези принадлежности да се изпозват против елементарните данъкоплатци и желаят уверения, че това няма да стане. Министърът на финансите Джанет Йелън даде обещание, че няма да има одити на данъкоплатци от междинната и по-ниската класа. Но някои представители на Конгреса не имат вяра на това ", изяснява Кели Филипс Ерб.

Брандън Блок счита, че процесът е трябвало да бъде доста по-прозрачен, с цел да е имало навременна отчетност пред управляващите и надлежно - пред обществото:

“Можеше Конгресът да създаде по-строги правила и по-твърд развой, в който да е планувана сложна инспекция. Освен това има образци за финансови софтуерни компании, които е трябвало да ревизират заемите, но им се е плащало на парче, тъй че в техен интерес е било да утвърждават колкото се може повече заеми колкото се може по-бързо. ”
 

 
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР