#MeToo - с този хаштаг жените по цял свят разказват

...
#MeToo - с този хаштаг жените по цял свят разказват
Коментари Харесай

Успя ли #MeToo да сложи край на сексуалния тормоз?


#MeToo - с този хаштаг дамите по целия свят описват за половото принуждение, на което са подложени. Това, несъмнено, докара до наказания, само че дали пет години след възникването на придвижването е настъпила действителна смяна?

Когато на пети октомври 2017-а година  " Ню Йорк Таймс " разгласява публикацията " Харви Уайнстийн е плащал с десетилетия на дами, с цел да мълчат за половия тормоз, на който ги е подлагал ", вестникът надали е могъл да допуска, че тя ще провокира международен медиен феномен. В материала си журналистките Джоди Кантор и Меган Туохи разкриват, че холивудският магнат, продуцирал безчет шлагери и спечелил " Оскар ", е упражнявал полово принуждение и тормоз над дами в продължение на десетилетия. Междувременно по целия свят избухват демонстрации против половото принуждение, а феминистките на Запад упорстват за смяна на системата.
Редакцията предлага
Движението #MeToo поражда точно от публикациите за Харви Уайнстийн. След апела на американската актриса Алиса Милано  под хаштага #MeToo (Аз също).. #MeToo се трансформира в тренд допълнително от 85 страни и намира еквиваленти на доста разнообразни езици. Хаштагът е въведен за първи път в обществената мрежа My Space от правозащитничката Тарана Бърк през 2006-а година около работата ѝ с млади жертви на полово принуждение.

Какво става оттова нататък?

Пет години по-късно Харви Уайнстийн е в пандиза за обезчестяване, наказан на 23 години. Други известни персони като американския артист Бил Козби също получиха ефикасни присъди. И френският фотограф Жан-Клод Арно беше наказан за обезчестяване. Това сътвори толкоз огромни проблеми на Шведската академия, връчваща Нобеловата премия за литература, на която брачната половинка му е член, че институцията замрази присъждането на наградата за една година.

Джоди Кантор и Меган Туохи заедно с журналиста от " Ню Йоркър " Ронан Фароу спечелиха премията " Пулицър " за журналистика в работа на обществото. Техните следствия залегнаха и в основата на филм на немската режисьорка Мария Шрадер под заглавието " Тя сподели ".   

Правото на аборт също зае място в дебата, провокиран от #MeToo. През 2022-а година Германия облекчи параграф 219а, така наречен възбрана за реклама на абортите, поради която лекарите даже не можеха да дават информация за интервенцията на своите уеб сайтове.

Постижения, само че и декаданс

Успоредно с триумфите се появи обаче и " назад придвижване ". През 2018-а година тогавашният президент на Съединени американски щати назначи Брет Кавано за арбитър във Върховния съд, макар че против него имаше обвинявания в полово посягане.

Джоди Кантор и Меган Туохи заедно с журналиста от " Ню Йоркър " Ронан Фароу спечелиха премията " Пулицър " за журналистика в работа на обществото

А през 2022-а година пък Върховният съд на анулира правосъдно решение от 1973 година (известно като делото " Роу против Уейд " ), на което в продължение на десетилетия се базираха правата за аборт в страната. Унгария също стегна законодателството си за абортите. А.

Нужни са каузи, а не думи

И в случай че пет години след #MeToo , то английската феминистка Лора Бейтс приканва Запада да поддържа думите си с съответни дейности. В книгата си " Да променим системата, а не дамите ", тя изиска незабавни промени в правосъдната система, полицията, политиката, образованието и медиите. 

Движението #MeToo разкри, че сексуализираното принуждение против дами е систематичен проблем в международен мащаб. Лора Бейтс, която е основателка на плана " Ежедневният сексизъм ", приканва от това да се създадат и съответните заключения: " Нищо няма да се промени, до момента в който не признаем, че казусът е в системата, а не в дамите ", написа тя в петата година от основаването на придвижването #MeToo.

Вижте и това видео на Дъждовни води: 
Постоянен полов тормоз: изповедта на една работеща жена в Индия
Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР