Месеци след началото на пандемията хората все още търсят лек

...
Месеци след началото на пандемията хората все още търсят лек
Коментари Харесай

Как се прави антигенен тест и колко надежден е той

Месеци след началото на пандемията хората към момента търсят лек за подлата болест. С течение на времето все по-възможен става сюжетът, при който COVID-19 остава задълго както по света, по този начин и у нас. Нашумелите неотдавна антигенни проби се оказват един от най-предпочитаните способи за инспекция на това дали в организма на пациента има част от вируса. Как обаче се прави антигенен тест?

„ Антигенните проби са вид бързи проби, в които се открива самия вирус. Те са на по този начин наречения имунохроматографски принцип – взема се секрет, носен секрет в тази ситуация, разтваря се в буфер и се накапва върху теста – сходно на това по какъв начин се накапва урина върху тест за бременност “, изяснява пред Нова тв доктор Благовеста Пенчева – медицински шеф на лаборатория „ Рамус ”.

Пробата се слага върху теста и се изчакват 15 минути, с цел да бъде резултатът изцяло безапелационен. Биологът Станислава Златева акцентира главните условия, с цел да бъде проучването законно.

„ Задължително би трябвало да се появи контролната чертичка, което значи, че пробата е годен, а в случай че се появи и тест чертата – значи, че има съществуване на антиген “, споделя биологът Станислава Златева.

Не липсват обаче обстановки, при които показанията от PCR и антигенния тест на еднакъв пациент се разграничават.

„ Разбира се, че сме имали случаи с положителен PCR тест и отрицателен антигенен тест, което зависи от чувствителността на теста. Също по този начин сме имали случаи с положителен тест антигенен, бърз тест и отрицателен PCR тест, което пък зависи от специфичността на теста “, споделя доктор Пенчева. С по-голяма тежест е PCR пробата.

Според специалистите сигурността на антигенните проби е съвсем 100 %, а цената им – много по-приемлива от тази на PCR проучването. Трябва обаче да се прави и разлика сред типовете антигенни проучвания – тези за грипни варианти и тези за COVID- 19.

Специалистите утвърждават концепцията персоналните лекари да имат право да издават посоки за антигенни проби, само че единствено при избрани условия

„ Смятам, че това е добра концепция. Хубаво е персоналните лекари да могат по тяхна преценка да назначат такова проучване. Хубаво е да има и някакви критерии – т.е. пациентът да дава отговор като температура, като различен тип симптоматика, загуба на подушване и всичко друго, за което се приказва, тъй като въпреки всичко това е скъпо проучване и не може да се назначава случайно и въпреки всичко допускам, че има някакъв потенциал НЗОК да заплати избран размер такива проби “, споделя доктор Пенчева.

Източник: skafeto.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР