Мерки за авиационно третиране с препарат се въвеждат в област

...
Мерки за авиационно третиране с препарат се въвеждат в област
Коментари Харесай

Марокански скакалци нападнаха България, въвеждат мерки

Мерки за авиационно отнасяне с препарат се вкарват в област Кърджали, поради каламитет - всеобща поява на вредители на марокански скакалци, оповестиха от Областна администрация.

Каламитетът е разгласен от министъра за земеделието, а ограниченията са взети на съвещанието на Областната епизоотична комисия на 20 май. По време на срещата е докладвано, че засегнатите площи са към 20 хиляди декара, като най-вече са те на територията на община Черноочене.

Отчетено е също, че пръскането с наземна техника не дава резултат. " Близо 9 хиляди декара са засегнатите площи в община Черноочене, главно в региона на селата Женда, Стражица, а има сигнали и от Комунига ", сподели кметът на Черноочене Айджан Ахмед.

Той изясни, че специалисти ще обходят терените и че се възнамерява в Общината да бъде въведено отчасти бедствено състояние. Предстои в околните дни да бъде наета компания, която да извърши пръсканията.

Общинските кметове следва да подадат искане за възобновяване на осъществените непредвидени разноски до Комисията по бедствията и повредите, като интервалът за използване на ограниченията е до 15 юли.

Ще се пръска с препарати, безвредни за пчелите, по график на обитаемоте места. Намножаването на скакалците е благоприятствано от сухата и топла зима и напомнят, че последният каламитет в Кърджалийско бе преди повече от 10 години.

Мароканският скакалец (Dociostaurus maroccanus) е навсякъде публикуван в България и се среща по едно и също време с италианския скакалец. Локалните средища, от които може да се чака каламитет на това насекомо, респ. обилни вреди от него, са проучени и добре известни.

Характерна специфичност на този скакалец е, че от време на време той се демонстрира в каламитет и, заради това, че има характерен стадиен метод на живот и доста по-мобилен от италианския скакалец, в международен мащаб това насекомо е причина за тотално очистване на огромни площи растителност.

Това допуска и доста по-големи разноски за битка с него. Насекомото развива в изискванията на България едно потомство годишно и зимува като яйце в почвата.

Ларвите се излюпват в края на април - началото на май, когато температурата се задържи над 17 °С. Те минават 5 възрасти и за интервал от 30-40 дни се оформят като възрастни инсекти.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР