Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на

...
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на
Коментари Харесай

Фич потвърди кредитния рейтинг на България на ВВВ с положителна перспектива

Международната рейтингова организация Fitch Ratings удостовери дълготрайния кредитен рейтинг на България в задгранична и локална валута ‘BBB’ с позитивна вероятност.

Рейтингът на България е подсилен от нейната мощна външна и фискална позиция, по отношение на страните със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от участието в Европейски Съюз и дългогодишното действие на режима на паричен съвет. От друга страна, неподходящите демографски фактори тежат на евентуалния напредък и на обществените финанси в дълготраен проект, означават от министерството на финансите.

Положителната вероятност отразява проектите за участие в еврозоната, което може да докара до по-нататъшни усъвършенствания във външната позиция на страната. Властите остават ангажирани с приемането на еврото до 2024 година, като рисковете към времевия небосвод произлизат основно от външни фактори. От рейтинговата организация не чакат закъснение с повече от една година на приемането на еврото, при положение, че страната не успее да извърши критериите за конвергенция през 2023 година, защото смятат, че на равнище Европейски Съюз има явен ангажимент за ускорение на този развой.

Fitch Ratings предвиждат растежът на Брутният вътрешен продукт да се забави до 3% през 2022 година от 4,2% през 2021 година, защото по-високата инфлация и по-слабото външно търсене въздействат надлежно на потреблението и външната търговия на страната.

Икономическото развиване през първото тримесечие на 2022 година се задържа изненадващо добре, като частното ползване остана стабилно, само че от рейтинговата организация чакат интензивността да отслабне с повишаването на инфлационния напън през годината.

Fitch Ratings не престават да чакат умерено ускорение на растежа през 2023 година (до 3,8%), дължащо се значително на по-силните вложения свързани с фондовете на Европейски Съюз.

Политическата неустановеност остава значим отрицателен риск. Отново зародилите вероятности за нови избори могат да забавят усвояването на Плана за възобновяване и резистентност, който беше дефинитивно утвърден през април, се споделя в известието на Министерство на финансите.

Въпреки това, рисковете към по-съществено закъснение наподобяват лимитирани сега, наблягайки устойчивостта на стопанската система през последните няколко години както към вътрешни, по този начин и към външни шокове.

Fitch Ratings предвиждат, че бюджетният недостиг ще се усили до 4,9% от Брутният вътрешен продукт през 2022 година, от 4,1% през 2021 година, движен най-вече от ограниченията за поддръжка. Те чакат, че дефицитът ще намалее до 2,9% от Брутният вътрешен продукт през 2023 година, с понижаване на натиска върху разноските. Въпреки по-големите дефицити, равнището на държавния дълг на България ще остане доста ниско в съпоставяне със страните от Европейски Съюз и тези с рейтинг „ ВВВ “.

Пълното наличие на прессъобщението на Fitch Ratings може да прочетете
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР