Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на

...
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на
Коментари Харесай

Fitch Ratings потвърди кредитния рейтинг на България ‘BBB’ с положителна перспектива


Международната рейтингова организация Fitch Ratings удостовери дълготрайния кредитен рейтинг на България в задгранична и локална валута ‘BBB’. Перспективата остава позитивна, оповестиха късно нощес от финансовото министерство. Оценката за кредитния рейтинг е подкрепена от постоянните външни и обществени финанси, благонадеждната политика за последователно присъединение към участие в еврозоната и вероятностите за резистентен напредък. Агенцията смята, че българските управляващи и европейските сътрудници следват декларираната подготвеност за завършване на процеса по присъединение към ВМII и банковия съюз. Според анализаторите това ще се случи до края на 2019 година, а приемането на еврото - най-рано през януари 2023 година

Fitch предвижда действителното повишаване на Брутният вътрешен продукт да възлезе на приблизително 3.3 % в интервала 2019-2021 година, което е в сходство с медианата за групата страни, оценени с ‘ВBB’. През първата половина на 2019 година икономическият напредък надвиши упованията, основно заради по-значителното от плануваното възобновяване на износа. Частното ползване остава устойчиво, подкрепено от покачването на заплатите. Динамиката на растежа обаче се чака да се забави в кратковременен проект, заради провокациите по линия на външната среда, произлизащи от слабата икономическа вероятност на основни търговски сътрудници. От друга страна, продължаващите приходи на средства по фондовете на Европейски Съюз ще послужат като буфер при неподходящо икономическо развиване.

Агенцията отбелязва също, че България се характеризира със постоянни индикатори на външните финанси и чака страната да продължи да осъществя остатъци по настоящата сметка, равняващи се на приблизително 3.3 % от Брутният вътрешен продукт в интервала 2019-2021 година Това, в композиция със мощните финансови прехвърляния, свързани със средствата от Европейски Съюз, ще докара до по-нататъшно възстановяване на позицията на страната на чист външен заемодател.

Благоприятната макроикономическа среда и провежданите благоразумни политики не престават да поддържат мощната фискална позиция, като Fitch предвижда бюджетен остатък в размер на 0.2 % от Брутният вътрешен продукт, приблизително за интервала 2019-2021 година Фискалните опасности са лимитирани, в резултат на поддържането на фискална нерешителност, високи буфери и ниските и намаляващите нива на задлъжнялост. Fitch предвижда дългът на бранш „ държавно ръководство “ да спадне до 17.9 % от Брутният вътрешен продукт през 2021 година по отношение на приблизително ниво от 39.4 % за страните със подобен рейтинг.

Според aгенцията банковият бранш остава постоянен, подсилен от съответна капитализация и мощна ликвидност, в композиция с продължаващо усъвършенстване в качеството на активите (делът на необслужваните заеми понижава до 7.7 % през първото тримесечие на 2019 година, което е най-ниското равнище за последното десетилетие).

Факторите, които биха могли, поотделно или дружно, да доведат доповишаване на рейтинга са напредъкът по присъединението към еврозоната, увеличение на евентуалния напредък и продължаващото възстановяване на външните и бюджетните салда.

Основните фактори, които биха могли, поотделно или дружно, да доведат до намаление на рейтинга са обновяване на външни несъответствия и/или утежняване на конкурентоспособността, както и внезапното повишаване на държавния дълг, в следствие от разхлабване на фискалната позиция или материализиране на условните отговорности.

Пълното наличие на известието можете да прочетете тук .
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР